“Основната цел на НАТО не е да се бори срещу войната, трябва да предотвратява войната. Целта на НАТО е мирът”. Това заяви генералният секретар Йенс Столтенберг по време на откриването на Парламентарната асамблея на НАТО. И добави: “Няма да участваме в конфликта в Украйна. Няма да изпращаме натовски бойни единици в Украйна. Работим за по-ускореното военно обучение на военни извън Украйна, но и за това как да доставяме по-бързо оръжия на страната”.

Той е в България по повод откриването на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в София. Близо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО и от 25 страни-партньори и парламентарни организации участват в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на Алианса. Домакин на форума е Народното събрание на Република България.

Страните от Алианса показаха единство и препоръчаха Киев да може да използва военната помощ и за удари по военни цели на руска територия. Към момента държавите-членки не разрешават на Украйна да използва дареното въоръжение за удари по цели на руска територия, въпреки че президентът Зеленски призовава системно западните партньори на Украйна да ѝ позволят. Киевските делегати благодариха и призоваха да получат зелена светлина за атакуване на легитимни руски военни цели на руска територия след срещата на върха на НАТО през юли във Вашингтон.

Столтенберг подчерта, че Русия използва сила срещу съседи на НАТО - Украйна, Грузия, Молдова, заплахите към тези страни и трябва да направим много повече. По думите му НАТО се променя, реагира и се адаптира на променящия се свят. Той подчерта, че Алиансът трябва да увеличи ролята си в координирането и планирането на военната помощ за Украйна, както и да се ангажира с многогодишна финансов рамка за подпомагане на Киев. И изтъкна, че безпрецедентно голямата военна помощ на съюзниците в Алианса за Украйна е била в помощ на това страната да освободи 50 % от териториите, окупирани от Русия. Столтенберг подчерта и, че забавянето на помощта е имало своето негативно отражение на фронта.

“Нашите съюзници инвестират в нови военни способности. Когато публикувахме подкрепата на НАТО за разходите 18 от съюзниците инвестираха повече от 2% от БВП. През 2014, когато поехме ангажимент за повече инвестиции - 2% от БВП, само три държави го направиха. Сега през февруари бяха 18, а след това се присъедини Швеция и станаха 19 държави. Поне две трети от съюзниците ще изразходват 2% от БВП до срещата във Вашингтон. Това значи, че нещата вътре в съюза се подобряват. Трябва да отговорим на плановете”, коментира Столтенберг.

Той допълни, че НАТО не планира тренировъчна мисия в Украйна.

Столтенберг изброи и трите теми на предстоящата среща на Алианса във Вашингтон през юли - подобряване на защитните възможности на съюзниците, подкрепа за Украйна и глобалните партньорства, с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.

НАТО е най-успешният съюз в историята

“НАТО е най-успешният съюз в историята, защото умее да се променя и адаптира в един постоянно променящ се свят. И на срещата - освен да празнуваме, трябва да демонстрираме, че НАТО се променя и адаптира”, посочи Столтенберг.

И подчерта присъединяването на Швеция към организацията като пълноправен член.

Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът, няма да изпращаме бойни единици в Украйна

Парламентарната асамблея на НАТО в София беше открита от президента на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба. В началото на сесията той даде тон за дискусиите в зала, като категорично заяви, че с половинчати мерки за подкрепа, Киев няма как да бъде силен.

Мястото на НАТО е в Украйна

“Мястото на Украйна е в НАТО, на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон трябва да кажем ясно, че членството на Украйна е тръгнало по необратим път”, заяви Шчерба.

Той допълни, че има необходимост от създаването на Център за демократична устойчивост в Централата на НАТО и, че въздушната отбрана на Украйна трябва да бъде основен приоритет. 

“След повече от 800 дни от пълномащабното нападение на Русия в Украйна е лесно да се изгуби усещането за спешност, да се забрави какво е заложено на карта. Нашите приятели от Украйна обаче са с нас, за да ни го напомнят. Да ни напомнят, че всеки ден, всяка нощ, мъже, жени и деца в Украйна загиват, защото Русия води война“, коментира той. 

И заключи, че украинците ни напомнят, че “ние сме следващите в списъка на Путин”, ако Русия спечели войната.

България остава ангажирана с подкрепа за Киев

Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът, няма да изпращаме бойни единици в Украйна

От своя страна заместник-председателят на парламента Росица Кирова, като представител на България като страна-домакин, коментира, че страната ни остава ангажирана да продължи подкрепата си за Киев.

“Украйна защитава не само себе си. Украйна защитава Европа и нашите ценности, нашите принципи”, посочи Кирова.

Тя изтъкна също необходимостта от засилен фокус върху регионите на Черно море и Западните Балкани. 

“Предизвикателствата в областта на сигурността от такъв мащаб не могат да бъдат преодолявани без нови форми на сътрудничество”, каза още зам.-председателят на българския парламент.

Такова мнение изрази и служебният премиер Димитър Главчев. НАТО остава гарант за сигурност и просперитета на България, посочи още министър-председателят. По думите му драстичното влошаване на нивата на сигурност доказва, че най-базовите ни права и свободи могат да бъдат поставени под сериозна заплаха, подчерта българският премиер.

Декларация в помощ на Украйна

Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация за подкрепа на Украйна. С нея се позволява с изпратената ѝ военна помощ да нанася удари по военни цели на руска територия. Девет от делегатите са гласували “против” поправката, останалите са я подкрепили.

Йенс Столтенберг: Целта на НАТО е мирът, няма да изпращаме бойни единици в Украйна

Чуйте подробностите в прикачените звукови файлове