На 1 декември  преди 121 г. се ражда големият музикален педагог и хоров диригент  Бончо Бочев. Ранните си детски години прекарва в Поликрайще, което смята за свое родно място. Гимназиалното си образование получава в Народната държавна гимназия, Велико Търново. През периода 1920 – 1922 завършва педагогическото си образование в Бяла черква. Дипломира се като учител в историко-филологически профил и се завръща да преподава в местното училище. След това е учител на различни места в България, преди да се засели окончателно в София. Като учител по музика в училище „Антим I“, Бончо Бочев създава към училището детски хор, който бързо придобива известност под името „Хор на софийските славейчета“, на чиято основа по-късно е създаден хор „Бодра смяна“. Спомени от времето, в което е пяла в най-известния детски хор и за човека с усет не само към музиката, но и към децата, разказа бившата бодросменка Людмила Герова, понастоящем диригент на камерна капела „Полифония“.

 

Ива Георгиева, докторант в Института за изследване на изкуствата, БАН, с тема на дисертацията “Бончо Бочев, хор ”Бодра смяна” и практиките на детските хорове в България в периода 40-те - 70-те години на XX век” и корепетитор в хор “Бодра смяна” към Националния дворец на децата сподели за създаването на хора, изявите му в страната и чужбина, развитието на хоровото пеене на национално и международно ниво и накъде върви днес „Бодра смяна“.

 

Когато заслугите на един човек се признават от обществото, не е без значение да се проследи средата, от която е тръгнал и извървения път към достиженията, за които са му благодарни поколенията. В този смисъл Бончо Бочев е явление в българската музикална култура, което възниква напълно закономерно в Поликрайще поради наличието на благотворна културна среда и дълголетни певчески традиции, коментира проф. Георги Георгиев, който е един от инициаторите за моралното признание на този голям български музикален деец и обявяването му за "Почетен гражданин на Поликрайще".