Идеята е изкуството да излезе извън пространството на галерията, като улесни достъпът до него с цел привличане на широки и разнородни публики.
Първата дейност включва създаване на 3D виртуален тур в Художествена галерия - Русе.  Доц. д-р Румен Русев и доц. д-р инж. Георги Христов от Русенски университет „Ангел Кънчев“, партньор по проекта, осъществиха заснемането на постоянните експозиции. Предстои видео монтаж на заснетите снимки и кадри в завършен визуален 360° видео формат. Модерният начин за разглеждане определено ще обогати познанията на всеки за богатството на колекциите от иконни образци на тревненски зографи от 19 век и значими за българското изкуство автори от 20 век.  


В периода 1 – 15 октомври ще бъде организирана изложба на открито с винилни репродукции в централната градска част и паралелна такава с оригиналите на творбите в зала на галерията.  Първите ще бъдат ситуирани на 12 табла в градината срещу Съдебната палата и върху огражденията в близост до бившата емблематична сладкарница „Тетевен“. Преминаващите граждани и гости на града ще имат възможност да видят избрани произведения от колекция „Музика“, отбелязващи Световния ден на музиката. Всеки билборд ще представя творби на автори с информация за техните имена, наименованията на произведенията на български и английски език и два QR кода. Първият код ще указва местоположението на галерията, а вторият ще играе ролята на гид във виртуалната разходка из физическите й пространства. По този начин зрителите ще бъдат поканени и насърчени да посетят и видят не само оригиналите на музикалните творби, но и над стоте произведения от представителните експозиции на институцията.
На 1 октомври в галерията от 18 ч. ще се състои концертът на Николай Иванов (България) и Рамеш Шотам (Индия, Германия). Николай Иванов е музикант, композитор и художник. Познат е като основател на Арт Формация ОМ. След 2000-та година работи активно и осъществява многобройни български и интернационални проекти. Рамеш Шотам  е един от знаменитите перкусионисти днес.  Установява се в Кьолн през 90-те години, участва в създаването на над 120 компактдиска, свири на най-престижните фестивали из целия свят в компанията на велики музиканти, преподава в различни консерватории.

В първите две седмици на следващия месец в Държавна опера – Русе, партньор по проекта и в Художествената галерия ще бъдат проведени образователни концерти – лектории и уъркшоп с ученици от специализирани паралелки и клубове по изобразително изкуство в град Русе. Децата ще бъдат  посрещнати в репетиционната среда на сградата на Русенската опера, където музиканти от Оркестъра ще разкажат за своите инструменти и ще направят ефектни демонстрации.  Аудиторията ще има възможност да разгледа залата за репетиции, да се запознае с подредбата на оперния и симфоничен оркестър. Вдъхновени от наученото, учениците ще създадат свои визуални интерпретации свързани с музиката.  
Пред широка аудитория предстои и изнасяне на лекция на тема „Визуалният превод на музиката“ от  д-р Аксиния Пейчева – съвременен визуален артист със защитен дисертационен труд, изледващ връзките между двете изкуства.