Дванадесет градуса средноденонощна температура в района на София до 19 май, една от най-ниските средноденонощни температури за май в последните 20 години. И в следващите дни не се очакват типично летни жеги, температурите остават по-ниски, но вече ще се приближат до нормалните за този период на годината.

Заради по-ниското налягане атмосферата остава силно нестабилна, а това означава образуване на купесто-дъждовна облачност и следобедни правалявания с гръмотевици. Особено активни ще бъдат тези процеси през следващата седмица над много райони на страната. 

Дъжд - слънце, дъжд - слънце...и така до края на май

Следете краткосрочните прогнози на НИМХ, защото в някои от дните през другата седмица те ще са особено активни, ще има условия за градушки и мощни гръмотевични бури. Това означава, че са възможни проливни валежи на места, прииждане на високи води по речните корита и ако не са почистени или валежите са много обилни, са възможни и локални наводнения.

Не забравяйте правилата при гръмотевични бури, които трябва да се спазват. Особено ако сте в билните части на планините, бързо трябва да слезете по-ниско и да намерите укритие. Автомобилите и сградите са най-сигурните убежища при мощна гръмотевична буря.

“Никога не съм виждала подобно нещо“. Тежки наводнения в Италия взеха 13 жертви

Обобщено - не се очаква особена промяна на времето, ще има и слънце сутрин, но и валежи следобед и привечер, и така още поне десетина дни.

Медиите излязоха със сензационни заглавия наскоро, заради прогнозите на учени, че в следващите 5 години ни чакат много горещи лета и по-високи средни температури. Разбира се, това е само прогноза, но така съобщена, хората я приемат като даденост. Макар вътре в самите анализи все пак да се казва, че вероятността това да се случи е около 66 процента. 

Глобалното затопляне за първи път ще премине ключовата граница от 1,5°C

Всъщност никой не знае какво точно ще се случи, но е възможно да има измерени по-високи средни температури заради началото на Ел Ниньо - явление, което означава затоплянето на повърхностната вода в Източния Тих океан. Това е нормално явление, което се повтаря през няколко години и не е необичайно, а най-малкото е свързано с климатичните промени. Твърди се, че приземната температура ще надхвърли 1,5 градуса. Дори да стане така, това няма да промени проявите на времето и няма да се отрази на живота на хората.

Май върви по-хладен, любопитно е да видим как ще започне и ще се развие юни, но засега това не е възможно да се предвиди.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм