Добре оформен средиземноморски циклон ще определя времето над Балканите в следващите два дни. Още от днес, но най-вече в сряда, ще видим дъжд и облаци, а и дневните температури ще се понижат. Нищо изненадващо, месец май явно върви по-хладен от обичайното и доста мокър, такава е тенденцията и в следващите 15 дни до началото на юни.
След изтеглянето на циклона времето ще се подобри, температурите ще се повишат, но атмосферата остава нестабилна, а това е рецепта за още следобеден дъжд и гръмотивици, особено над планинските райони.
Циклонът “Мока“ прерасна в ураган от най-висока степен (видео и снимки)
Ще са малко дните до края на месеца, в които няма да вали, обичайното ще бъде да виждаме купесто-дъждовна облчаност и превалявания, на места и с гръмотевици.
Макар и далеч, другата седмица също ще ни поднесе още дъжд, отново вероятно заради развитие на центрове на ниско налягане над Средиземно море.
Температурите се повишават, но и валежите продължават
Така ще върви времето в следващите дни, но ние свикнахме, обаче сме в очакване на истински летни температури. Засега не се задават.
Като казаме летни температури, нека видим какво ни казват големите метеорологични центрове за предстоящото лято.
Заради активизирането на явлението Ел Ниньо и затоплянето на повърхонстните води на Източния Тих океан, ще има промяна в разпределението на атмосферното налягане в глобален план. Това ще предопределя и времето над Европа в идващото лято и зима.
Силна магнитна буря връхлита България
Според американските метеоролози е голяма вероятността за силен Ел Ниньо в следващите месеци, а това води и до следните последствия: над Европа - малко по-топло от обичайното, а над южните райони на континента и малко по-влажно от обичайното.
Все пак това са само прогнози, които не е ясно дали ще се реализират. За момента над Балканите е по-хладно от обичайното, но пък вали.
Разбира се, Синпотичната комисия направи преглед на световната приземна температура, която остава непроменена - 14,19 градуса. Ако тази температура е правилно измерена, а тя се базира на измерванията на над 70 хиляди станции по цялата Земя, то имаме повишение на глобалните температура само с около 0,5 градуса от прединдустриланата епоха. Защото средната глобална температура през 20 век, изчислена от НАСА, е около 13,7 градуса.
По-хладното време продължава и в следващите дни
Нещо, което не можете да прочетете в повечето медии, е фактът, че в последните 7 години нямама повишение на средната глобална температура. Да, тя е по-висока с около 0,5 градуса, но не се повишава допълнително за този период.
Това влиза в противоречие с общоприетата парадигма, че изпускането на въглероден диоксид води до неконтролируемо повишение на глобалните температури, което пък поставя пред човечеството въпроса как ще оцелее в един силно затоплящ се свят. Но както се вижда, ако оставим настрана истерията и пропагандата, виждаме факти, които покзават далеч по-нормална картина на случващото се с климата около нас. И основният извод е, че климатът остава стабилен, нищо извънредно не се случва и няма да се случи.
„Ние сме в пустиня“: Мъртви култури, изчезващи езера - Испания пресъхва
Винаги е имало и ще има извънредни прояви на времето - горещи вълни, студени нахлувания, урагани и наводнения, но всичко това е в рамките на нормалното и няма нищо извънредно.
Статистиката показва точно това, няма регистрирани повече и по-неблагоприятни климатични явления.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts