“Не може църквата да разчита на училището и държавата да ѝ свърши работата за религията. Тя няма никаква социална дейност като църковна доктрина и концепция. Къде са на църквата сиропиталищата и старческите домове? Това нещо го няма. И изведнъж църквата, която се пребори да получава субсидии и заплати от държавата, държавата отново иска да ѝ свърши работа”.
Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик журналистът и историк Горан Благоев относно идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев религията да стане задължителен предмет в училищата. Според него въвеждането му ще породи повече въпроси отколкото ще даде отговори.
“Първо - какво и как ще се преподава, второ - кой ще го преподава? Трябва много ясно държавата да се защити от възможност за индоктриниране през този предмет”, обясни журналистът.
Благоев смята още, че това, което Българската православна църква (БПЦ) предлага като послания буди определен вид притеснения.
“Знаем и настоящия български патриарх Даниил каква позиция има за войната в Украйна. В една част от българското общество има много основателно притеснение, че през предмета религия ще се прокара силно руско влияние и то сред тези, които са най-невинни”, добави още той.
Чуйте целия разговор в прикачения видео файл.

Още по темата
- Кметът на Враца:Да възпитаваме добри хора, не само добри ученици!
- Институцията на омбудсмана иска от МОН обяснения за часовете по религия
- В битка за милиарди и свобода: „Харвард“ съди администрацията на Тръмп
- Отец Венци Николов: Мисля, че след смъртта на папа Франциск вярата на всички християни ще бъде събудена