Писател на 2022 г. на Столичната библиотека е Георги Господинов, а най-четената книга е „Опашката“ на Захари Карабашлиев. Те са отличени в 8-мото издание на „Годишните награди“ на Столичната библиотека, които се връчват днес, а събитието започва в този час.
Сред най-четените автори попадат още Виктория Бешлийска, Георги Бърдаров и Здравка Евтимова, а най-четен поет е Иван Ланджев. Изборът се прави от читателската аудитория въз основа на статистика от електронния каталог.
Писатели и граждани отбелязаха 160-ата годишнина от рождението на Алеко Константинов
Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература е проф. д-р Петър Стоянович, съобщават още от Столичната библиотека. За най-четен автор на биографични книги е обявена Катя Зографова, а най-четен детски писател е Катя Антонова, автор на поредицата за феята Ванилия.
За читател на годината е обявена Станимира Дойчинова, екскурзовод в НИМ. Дете - читател на годината е осемгодишният Виктор Попов, а сред по-големите ученици това е Александра Петрова.
„С книги под завивките“ и безкрайните трилъри
Читателската аудитория на Столичната библиотека, която е най-голямата публична в България, наброява 81 хиляди души, а читателите през миналата година са се учеличили с 18 600, отчитат от там.
Заетите книги за дома през миналата година са били над половин милион, а младите хора до 28 години са вече 63% от читателската аудитория. През 2022 г. Столичната библиотека е предложила на читателите си близо 21 000 нови заглавия, една четвърт от които са на български автори.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- “С книги под завивките”: Помагат ли книгите за самопомощ
- Историята на изгубения автобиографичен роман на писателката Ваня Петкова - „Бог е любов“
- Плевенската РБ „Хр. Смирненски“ спечели проект за технологично обновление и оборудване
- “Нито съм уникална, нито за съжаление”: Моника, която не вижда, но говори през смях за видяното