“От преди година-две има нова агенция (в ЕС - бел. ред), за да се превърне в една европейска агенция, на която наистина държавите да могат да разчитат. Приетите закони са много сложни, ще мине много време преди да разберем дали те реално работят. Тук ги бяха определили правилата като византийски в този новоприет пакт за миграция, защото там механизмът, който се предвижда да замести Дъблинското споразумение е толкова сложен, че е малко от типа “решихме да решим”.” Така бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев коментира в предаването “Без претенции” по Дарик новоприетия пакт на Европейския съюз (ЕС) за реформиране на европейската политика в областта на миграцията и убежището.
Гунев обясни, че новият пакт за миграция има няколко елемента, които се посочват като постижение - първо, за по-улеснена и бърза процедура в рамките на самата граница, която определя кой има право на убежище и кой трябва да бъде върнат. Проблемът обаче възниквал оттам, че е трудно изпълнимо връщането. Вторият елемент е преразпределението вътре в страните.
Бившият зам.-вътрешен министър потвърди, че в момента у нас има по-малко мигранти, отколкото миналата година. През 2023 г у нас са влезли около 18 000, а сега наполовина по-малко за същия период.
Има ли обаче България проблем с бежанците?
“Ако питате “Възраждане” прогнозата на Костадин Костадинов беше, че ще станем най-големия бежански лагер в света. Явно в неговите очи 2000 мигранти са голям проблем, поне толкова има в момента в центровете на ДАБ (Държавна агенция по бежанците - бел. ред.). Повечето хора, както се видя от репортажа, нямат този ежедневен опит с мигрантите, тъй като те вървят по едни строго определени маршрути и България си остава транзитна страна. Т.е., колкото са влезли, толкова и горе долу са излезли”, заяви Гунев.
Той уточни, че в този смисъл от социална гледна точка, това, което много страни от Западна Европа изпитват, у нас не стои като проблем на дневен ред.
“Там е проблем социален, свежда се и до маргинализиране на тези общества, трудност да се интегрират, следват проблеми с престъпност, тероризъм. Проблемите са известни и затова в Европа дебатът е толкова изострен и затова това е водещата тема за много от европейските избори и прогнозите на всички са, че партията, която ще спечели най-много от тези избори е именно тази за идентичността, която ще привлече крайно десните”, заяви Филип Гунев.
Той подчерта, че в България от години има политически консенсус по темата - всички са антимигрантски настроени. В Западна Европа обаче често левите са с промигрантски симпатии.
“Когато става въпрос за трудова миграция Европа има много ясна политика с куп директиви, регламенти, които предвиждат легалната миграция да отговаря на някакви нужди на пазара на труда. В случая с нерегламентираната миграция част от тях са бежанци, които могат да се положат някакви усилия, но те не отговарят на някакви изисквания. През последните години всъщност международният режим за убежище, не само в България, но и в САЩ, започна да се злоупотребява с него като много икономически мигранти го използват, за да влязат. Представят се като бежанци, въпреки че не са”, заяви бившият заместник министър в МВР.
На въпрос сгреши ли ЕС в политиката си по отношение на мигрантите, Гунев отговори:
“Тази комисия се хвали, че нещо, което от 2015 г и предната комисия не можа да постигне, а именно промяната на този Дъблински регламент, който ни заставяше всички мигранти да бъдат само в страните на първа линия, тази промяна, която се влачи вече 7-8 години с този нов пакт за миграция беше в последните дни приет, само преди няколко месеца. Това те го водят за успех”, каза Гунев.
Той подчерта обаче, че междувременно доста промени са били приети още от предната комисия за изграждане на Европейска агенция за гранична охрана и са се забавили с реализацията на този замисъл. Припомни, че е бил уволнен и директорът на тази агенция.
Чуйте и вижте целия разговор в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Обвиняеми за незаконно подпомагане на мигранти са с наложени наказания „лишаване от свобода“ и глоби
- Разследват 26 мигранти, заловени в товарен автомобил във Вършец
- Весела Чернева: Проблемът на границата ни са каналите за трафик, защото са свързани с корупция
- В опит да избягат от полицията: Мигранти скочиха в река в София