Турските военни продължават атаките срещу кюрдската милиция в Сирия и Ирак вече четвърти ден.

Има все повече признаци, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган може да изпрати сухопътни войски през границата. „Операциите, които провеждаме с нашите самолети, оръжия и въоръжени дронове, са само началото“, каза Ердоган в сряда в реч пред членове на партията.

Той също така не изключи възможността за среща със сирийския си колега Башар Асад.

Русия от своя страна е готова да организира разговори на високо равнище между Дамаск и Анкара, заяви пред РИА Новости специалният пратеник на президента по въпросите на Сирия Александър Лаврентиев.

Ердоган обяви сухопътна операция в Сирия

Русия подкрепя сирийския президент Башар Асад, докато Анкара подкрепя бунтовниците, които се борят за свалянето му.

Турция, чиито войски вече присъстват на сирийска територия, южно от нейната граница, обаче промени позицията си спрямо Дамаск през последните месеци.

Анкара се ангажира с процеси на нормализиране на отношенията с няколко регионални сили, включително Израел и Египет, отбелязва Франс прес, цитиран от БТА.

Доклад: Сирия предоставя „лаборатория за дронове“ на враждуващи страни

Министърът на отбраната: "Операцията ще продължи"

Според изявления, турската армия е атакувала 471 цели от началото на последната военна офанзива в Ирак и Сирия.

Общо "254 терористи бяха неутрализирани", каза турският министър на отбраната Хулуси Акар в сряда. „Операцията ще продължи с въздушни удари и наземни оръдия“, каза Акар. Той не даде информация за евентуални цивилни жертви. 

„Турция е по-решена от всякога да осигури южната си граница с коридор за сигурност“, подчерта Ердоган. Ще се вземе предвид обаче териториалната цялост на Сирия, както и тази на Ирак.

Заподозрени за атаката в Истанбул са арестувани в България

Анкара започна въздушни операции през уикенда в отговор на бомбения атентат в Истанбул седмица по-рано, при който загинаха шестима души и за който бяха обвинени Силите за защита на народа. Засега никой не е поел отговорност за акта, а Кюрдската работническа партия (ПКК) и Силите за защита на народа отричат да имат нещо общо. Турция и преди е предприемала военни набези в Сирия срещу кюрдската милиция, смятайки я за крило на ПКК - организация, която според Турция, САЩ и Европейския съюз е терористична.

Това не е първият случай, когато операциите на Турция в северната част на Сирия заплашват американски персонал. През 2019 г. американските войски в района бяха подложени на артилерийски обстрел от турски позиции, докато Турция осъществяваше настъпление срещу съюзническите на САЩ по това време кюрдски милиции.

Турция арестува 50 души във връзка с атентата в Истанбул

Пентагонът: Турските въздушни удари в Сирия застрашават безопасността на американския военен персонал.

Турските въздушни удари в Северна Сирия застрашиха безопасността на американския военен персонал, а ескалацията на обстановката изложи на риск постигнатия в течение на години напредък срещу бойците на групировката "Ислямска държава", заяви Пентагонът, цитиран от Ройтерс.

Това публично изявление е най-острата досега критика от страна на САЩ на въздушните операции, предприети в последните дни от съюзника им в НАТО - Турция - срещу кюрдска милиция в Северна Сирия.

"Въздушните удари в Сирия напоследък пряко застрашиха безопасността на американския персонал, който работи там с местни партньори за разгрома на ИД и оставането под стража на повече от десет хиляди пленени членове на групировката", заяви говорителят на Пентагона, бригаден генерал от военновъздушните сили Патрик Райдър.

Politico: Фокусът на ЕС върху финансирането на тероризма отслабва

Райдър отбеляза, че изострянето на ситуацията застрашава напредъка, постигнат в борбата срещу бойците на "Ислямска държава" в района. Той подчерта, че САЩ признават "легитимните опасения за сигурността", които има Турция.

"Необходима е незабавна деескалация, за да се запази фокусът върху мисията за нанасяне на поражение на ИД и да се гарантира безопасността и сигурността на военните, ангажирани с тази мисия", допълни в изявлението си той.

САЩ имат приблизително 900 войници в Сирия (главно в североизточната част на страната), които работят със Сирийските демократични сили (СДС), ръководени от кюрдските Сили за защита на народа", за справяне с остатъците от ИД.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм