“Тази година, на 6 февруари, в комисията по парламентарни и конституционни въпроси беше приет проект за правила за избираемите членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от парламента, от Инспектората (бел. ред. - към ВСС) и за членове на Конституционния съд (КС). От тези три процедури само правилата за избор на членове на КС премина през гласуване в зала, за да влезе в сила. Другите отидоха в някаква нирвана - не се знае къде точно попаднаха, но по тях някоя много голяма корпулентна ръка натисна копчето, бутона на пауза. И в момента Народното събрание отново бездейства, но бездейства без да има основание, без да има мотиви защо се бездейства”. Така Емил Георгиев от Инициатива “Правосъдие за всеки” коментира в предаването “Кой говори” по Дарик продължаващия работа състав на ВСС с изтекъл мандат. 

В края на януари, влезлите в сила промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се блокира изборът на главен прокурор, спряха възможността този състав на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избера следващия ръководител на държавното обвинение или председатели на върховните съдилища.  Целта на поправките беше да се спре процедурата по избор на главен прокурор, в която единственият желаещ да оглави обвинението беше настоящия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

Вчера Върховният административен съд (ВАС) сезира Конституционния съд за забраната  Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира “тримата големи” в съдебната система, както и за прекратена процедура за избор на главен прокурор. Така конституционните съдии на практика ще решават дали Борислав Сарафов ще може да бъде избран за редовен главен прокурор от настоящия ВСС с мандат от 7 години.

“На фона на всичко това КС трябва да отговори на въпроса възможно ли е в такъв случай - конституционно нетърпим, обикновено НС чрез обикновено законодателство да ограничи частично за определен период от време правомощията на конституционно предвиден орган, какъвто е ВСС, който  е призван да гарантира независимостта на съдебната власт”, коментира пред Дарик Емил Георгиев.

Запитан чия е "голямата корпулентна ръка”, натиснала на пауза избора на нов ВСС, който би могъл да избере редовен главен прокурор, Георгиев отговори:

“Нали виждате кой има най-силната дума в тази коалиция. Опозицията към тази коалиция изглежда… и то не коя да е, защото има няколко опозиции, но тази Новоначалната опозиция (бел. ред. - очевидно визирайки “ДПС-Ново начало”) има най-тежката дума какво се случва в тази коалиция, но настоящият ВСС и по-точно мнозинството в този ВСС, се е доказало като изключитлно удобно. И е много съществено очевидно то да проведе този избор на главен прокурор. Самият единствен кандидат за главен прокурор, ако бъде възобновена процедурата, аз не вярвам да има друг кандидат, той също се е доказал във времето - това е човекът, който каза (бел. ред. - в публично изтекъл телефонен разговор), че е въпрос на прегрупиране, както се казва: “Нищо лично”. И това за един дълъг период от време - 7 години, защото толкова е мандатът на един главен прокурор, следва да бетонира и да гарантира определена ненаказуемост и недосегаемост от страна на правоприлагащите органи”. 

Гледайте целия разговор в прикачения видео файл