Промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се блокира изборът на главен прокурор влизат в сила от днес. Така този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е с изтекъл мандат, не може да избере следващия ръководител на държавното обвинение или председатели на върховните съдилища.
Целта на поправките беше да се спре процедурата по избор на главен прокурор, в която единственият желаещ да оглави обвинението беше настоящия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Изборът на Сарафов бе насрочен за 16 януари, но ВСС реши да отложи изслушването му. Тогава промените още не бяха обнародвани, но според кадровиците провеждането на избора щял да бъде нецелесъобразен. Сарафов дори се не появи в сградата на ВСС във въпросния ден.
С влизането в сила на поправките процедурата се прекратява и нов състав на ВСС трябва да я стартира наново.
Освен това миналата седмица Народното събрание реши държавен обвинител да не може да е изпълняващ функциите главен прокурор повече от 6 месеца, независимо дали е имало прекъсвания за този период. Същото важи и за председателите на ВАС и ВКС. Това обаче се оказа, че не означава, че след като промените се обнародват и влязат в сила, ще се наложи Борислав Сарафов да се раздели с функцията си на временен главен прокурор, в каквато роля е от 16 юни 2023 г. Шестмесечният срок започва да тече от влизане в сила на промените в деня на обнародването му в Държавен вестник, следователно 21 януари.
Ограничена беше и възможността на главния прокурор сам да преценява колко заместници да си назначи, като вече има право само на двама. Отнето му бе и прякото ръководство над Националната следствена служба.
Още по темата
- Велислав Величков: Процедурата за избор на главен прокурор ще се прекрати на първото заседание на ВСС
- Адв. Ина Лулчева: Докато членове на ВСС се чувстват притискани от политическите сили, няма да имаме независими
- Радостин Василев: Сарафов е много по-близък до Борисов, отколкото до Пеевски
- Нели Куцкова: Очевидно Сарафов сам се похарчи