Предложението за смесено гласуване с машини и хартиени бюлетини ще усложни провеждането на изборите и ще намали още повече доверието и в партиите, и в изборния процес като цяло.

Това мнение изразиха в ефира на "Кой говори?" по Дарик преподавателят в СУ Ваня Нушева и председателят на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда (ИРПС) Диана Ефтимова.

Русенски депутат блокира връщането на хартиената бюлетина

"Гласът на един депутат спря промяната, която всъщност щеше да върне изборния процес назад", смята Ваня Нушева.

Тя отбеляза, че в докладите на ЦИК се посочва, че машинното гласуване улеснява изборния процес.

Според нея е недопустимо да се връщаме към технология, която позволява технически грешки и манипулации при съставянето на протоколите.

Крум Зарков пред Дарик: Ниският вот не е проблем на технологията, а е политически въпрос

"Не мисля обаче, че е 100% сигурно, че ще бъде извършена промяна на изборнато законодателсво", коментира Нушева.

Тя призова да се чуят всички аргументи "за" и "против" машинното гласуване.

"Мисля, че много експерти и НПО-та ще дадат своя принос", добави тя и даде за пример проучване от университета, в което студентите са направили проверка на всички секции, в които са били броени разписките от машинното гласуване по време на втория тур на президентските избори миналата година.

Депутатите отказаха да гледат хартиените бюлетини

"Какво се оказа? Не машините бъркат, членовете на СИК бъркат", обясни резултатите от проучването Нушева.

"Масово допусканата грешка в тези протоколи е само с 5 цифри. Членовете на СИК не могат да преценят коя бюлетина е валидна, кой е действителният глас и кой не е. Те се бъркат с опцията "Не подкрепям никого", допълни тя.

По думите ѝ машината смята коректно.

Относно минусите на машинното гласуване, преподавателят в СУ открои две слаби места - дали софтуерът работи коректно и дали е налична достатъчно добра информационна кампания, която да позволи на избирателите да разберат как точно ще гласуват и да не се притесняват.

Атанасова: Внесохме вота на недоверие и промени в изборния кодекс

Като най-голям позитив на машинното гласуване Нушева изтъкна липсата на невалидни бюлетини. 

Тя посочи, че е възприето делът на невалидните бюлетини да бъде между 3 и 5 процента максимум, докато в България е имало избори с по 600 000 недействителни бюлетини.

Според нея една съществена причина за огромния брой недействителни бюлетини е работата на недобросъвестни членове на СИК.

Радев връчва мандат на „Продължаваме промяната“ в петък

"Разбирам, че аргументите на част от депутатите са свързани с това, че възрастни и недостатъчно добре образовани избиратели се затрудняват с машинното гласуване, но хората в Индия гласуват с машини. Далеч съм от мисълта, че българските избиратели не могат да се ориентират в това да натиснат бутона на едно машинно устройство", коментира тя част от аргументите на политическите партии, подкрепящи връщането на хартиените бюлетини.

Нушева отбеляза, че партиите, които са провели информационна кампания, са успели да мобилизират своите избиратели и призова народните представители да не съсредоточават своите усилия в промени на изборния процес.

"Съдържателните смислени програми за управление са тези, които могат да привлекат избирателите", категорична е тя.

Петков: Диалогът с БСП продължава

Нушева намира за особено смущаващо, че в законопроектите на ГЕРБ и БСП се предлага едно усложняване на изборната технология, което на практика ще торпилира края на изборния ден в страната.

Според нея най-големият негативен резултат от това ще бъде, че членовете на СИК ще трябва да препишат всичи данни от машинно изпринтения протокол в един друг общ протокол от изборния ден.

"Това е абсурдно предложение. Това предложение ще торпилира изборния процес и ще намали още повече доверието и в партиите, и като цяло в изборния процес в страната", категорична е Нушева.

Диана Ефтимова от Института за развитие на публината среда (ИРПС) припомни, че на Европейските избори през 2019 г. е имало опция за машинно гласуване паралелно с хартиени бюлетини.

ДПС със сигнал до ЕП и ЕК за „безобразия” по време на предизборните кампании

"СИК при обработката на резултатите в края на изборния ден бяха направили пропуски и бяха пропуснали да сумират преференциите дадени с машини и с хартия", отбеляза Ефтимова.

"Тоест, виждате как подобно сумиране на резултати и дори само тяхното преписване би довело до затруднения за членовете на комисиите и възможности за объркване", коментира още тя.

Ефтимова каза още, че от 2014 г. насам са внасяни 67 законопроекта за изменения и допълнения на изборния кодекс, като 25 от тях са правени в рамките на три месеца преди избори.

По думите на Ваня Нушева основните стандарти, които промотират организации като Съвета на Европа и ОССЕ, са промени в изборното законодателствто да се извършват най-късно 6 месеца преди избори.

ЦИК сама ще организира машинно гласуване за частичните местни избори

Според нея финалният резултат от прибързаните промени непосредствено преди изборите ще бъде намаляване на доверието на гражданите в изборния процес.

"Много е важно, когато се правят промени, първо да се оценява какъв е бил ефектът от действащото законодателство", подчерта тя и посочи основни дефицити в изборния процес като избирателните списъци, съставянето на избирателните комисии и др.

Партиите да съсредоточат вниманието си върху съществените проблеми, а не да се опитват да променят правилата на играта, призова още тя.

Гледайте целия разговор тук:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм