Служебният премиер Гълъб Донев обяви пакет от мерки, целящи разкриване и прекратяване на нелоялните търговски практики, които водят до повишаване на цените на производителя през дистрибутора с между 20, 30 процента. Сред идеите на кабинета са законодателни промени, които да преборят тези практики. Не стана съвсам ясно от кого и към кого ще бъдат отправени тези предложения при липсата на действащ парламент. Борбата със спекулата и с инфлацията се разиграва на фона на все по-остро противопоставяне на привържениците и противниците на приемането на еврото в България. Темата коментират Любомир Дацов - бивш зам. министър на финансите и Димитър Вучев – икономически финансов експерт и журналист в предаването "Дребният шрифт" по Дарик радио.
Разликата в цените на стоките между производителите и щанда в магазина достига 20-30%
Какъв ефект биха имали идеите на правителството за наблюдение на цените?
"Притеснявам се, че никакъв от гледна точка на самите цени и вкарването на по-голяма прозрачност и овладяването на инфлацията. За съжаление, има и един силно отрицателен аспект и той е свързан с това, че част от министрите си позволиха коменатри и посочване с пръст на някакви хора, за които нямат доводи, че се държат некоректно. Но пък от гледна точка на това, което предстои - влизане в еврозоната и всички тези неща в следващите няколко месеца, именно големите търговски вериги са основен партньор на правителството в този процес. Те ще изнесат голямата тежест", категоричен е Дацов.
Логика на растеж при цените в животновъдните сектори
"Тези мерки няма да работят, защото не така се бори инфлация. Те реално бягат от това да борят инфлацията, защото при борбата с инфлацията трябва да бъде затегнато, а не стимулирано търсенето", добави Вучев.
Възможен ли е ефективен контрол на цените от страна на служебно провителство, което няма законодателна инициатива?
"То и редовно правителство със законодателна инициатива нищо не може да направи. Когато големите магазини работят с по-ниски цени от малките магазинчета, видимо е, че крайните търговци не са виновни за ситуацията. Ако има някакъв проблем, той се намира в началото или по средата на веригата", коментира Дацов.
Стоковата борса: България не може да има проблем с олиото, хляба и фуража
Оповестените мерки имат ли субстанция или са просто популизъм?
"Ние разглеждаме проблема по-повърхностно, от гледна точка на финалния ефект - цените в магазините. Големият проблем е, че всъщност такава е политиката на света по отношение на централните банки. Така решиха големите мозъци да борят кризата. Големият въпрос е защо инфлацията у нас е по-голяма отколкото в други държави", каза Вучев.
Цените на храните на едро са скочили с близо 52% за година
"Тези мерки са автореклама и може би, ако изобщо бихме тръгнали да мислим за такива мерки, не е сега моментът. Инфлацията очевидно тръгна надолу. Категорично мерките в този им вид няма да сработят. Единственият начин да имаме понижение на цените е по-сериозна конкуренция, но това е бавен процес", добави експертът.
"Политиците разпалват вражда във време, когато имаме нужда от партньорство", заключи Дацов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Защо американците се страхуват от поскъпване през 2025?
- Областният управител на Враца: Изпълняваме всички мерки по реорганизация на граничния контрол за предстоящото влизане на България в Шенген по суша
- Обсъждат мерки за по-малко пожари в Хасковско
- Заради чумата забраниха търговията с дребен добитък в Пазарджишко