"Инцидентът с падането на украинска ракета в Полша нямада доведе до напрежение, защото опитите да се вмени вина на Украйна за случилото се са много неуспешни. Трябва да имаме предвид, че това се случи в една изщлючително мащабна атака, в която бяха задействани ракети и безпилотни летателни апарати, така че да се очаква, че действията са напълно управляеми, е несериозно."
ЕС счита Русия за отговорна за ракетите в Полша
Това заяви в ефира на Дарик радио експертът по национална сигурност доц. Георги Цветков.
Възможно ли е падналите ракети в Полша да бъдат прелюдия към сблъсък между Русия и НАТО?
Доц. Георги Цветков. Снимка: Фейсбук
"Доклокото знам, ще бъдат ангажирани полски и американски експерти, които провеждат разследване. Има го и моментът с това, че от страна на Полша и НАТО като цяло има желание за деескалация, тоест, да не се подвига допълнително градусът на напрежението, тъй като очевидно става въпрос за инцидент. В следващите месеци може да очакваме засилване на силите на НАТО, разположени в Европа и по-конкретно-системите да противовъздушна отбрана", каза Цветков.
Полша: Взривът е причинен от украинска ракета
"Според мен е много неправилно и необяснимо защо в България, още преди да започне войната, непрекъснато се поддържа становището, че "нищо страшно не е станало" и нямаме преки заплахи. Първо: станаха доста страшни неща оттогава досега, и второ: да се твърди, че няма никаква заплаха, при положение, че българските брегове са по-близо до Крим, отколкото до София, според мен е изключително наивно. Засилването на присъствието на НАТО в Източна Европа не е някаква услуга, която ние правим за съюзниците. Това е добре за нашата собствена национална сигурност. Военният капацитет на България е доста ограничен", заяви екпертът.
Димитър Стоянов: Нидерландия предлага обучение, не Ф-16 срещу нашите МиГ-29
"Информацията за възможността за придобиване на нидерландски изтребители дойде от нидерландски източници, като това, което излезе като коментар от българска страна е, че не са ни предлагали. Целият подход към сътрудничество със съюзниците трябва да бъде проверен. Това е единственото работещо решение. В ход са проекти за подготовка на инфраструктура, която да е по-адекватна, но това не означава, че в момента не съществува такава. Факт е, че испанските самолети са в България и изпълняват задачи, значи инфраструктура има и не е вярно, че тези западни самолети са по-капрзни и не е възможно използването им тук", категоричен бе Цветков.
Шаламанов пред Дарик: Успехите на Украйна помагат и на България
"Идеята за предоставяне на въоръжение на Украйна е абсолютно табу. Ние не сме се придвижили въобще напред, факт е, че има парламентарно решение, но не съм сигурен, че реално България ще се включи в помощта за Украйна", заключи той.
Припомняме, че двама души загинаха в Полша, след като две ракети, за които първоначално се предполагаше, че са руски, паднаха близо до границата с Украйна. Ракетите са паднали в натовската държава след масовите бомбардировки на Русия над украинските градове по-рано на 15 ноември, при които бяха изстреляни над сто ракети.
Полша и НАТО обаче заявиха в сряда, че експлозията вероятно е причинена от украинска ракета за противовъздушна отбрана, насочена да пресече руски обстрел, но че в крайна сметка Москва е виновна за началото на конфликта.
Както западните лидери на срещата на върха на Г-20 в Бали, така и посланиците на НАТО в Брюксел свикаха извънредни срещи поради опасенията, че взривовете са руски удар, който може да принуди съюзниците да реагират.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- „Българската Коледа”: Историята на малкия Ангел, който се бори с детска церебрална парализа
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?