Заповед за затваряне на ТЕЦ Марица 3 в Димитровград издаде днес РИОСВ-Хасково. Мотивите са многобройни нарушения на комплексното разрешително и неизпълнени предписания.

В ранния следобед в централата, за да връчи заповедта за най-тежката принудителна административна мярка, пристигна директорът на екоинспекцията Наталия Пачеманова, на която съдействаха областният управител на Хасково Катя Панева и полиция. Панева посочи, че срокът на действие в заповедта е до отстраняване на нарушенията. 

Юрисконсултът на дружеството Юлиян Семерджиев заяви, че ръководството е в отпуск и не е упълномощен да получи заповедта, за която били уведомени от вчера и вече я обжалват в съда. Той все пак допусна длъжностните лица и униформените в централата. Малко по-късно определи действията им, като „административен произвол” и посочи, че от началото на седмицата ТЕЦ-а не работи и няма елемент на неотложност, нито непосредствена опасност за живота и здравето на населението.

Семерджиев посочи още, че затварянето на ТЕЦ-а ще има висока цена, не само във финансов, но и в икономически и социален план. Той коментира, че спирането на работата им ще коства милиони, като не изключи вероятността да доведе до съкращения за голяма част от заетите 240 души. За мен тази заповед не бе връчена по законовия ред и явно влизаме в съдебна фаза, коментира той.

От гражданското сдружение „Дишай Димитровград!”, което организира два протеста в последната година, заради многократните превишения на нормите за серен диоксид във въздуха, са доволни от наложената най-тежка мярка за затваряне на ТЕЦ-а. Веселин Караджов коментира, че тя е правилна, тъй като „всеки димитровградчанин има право да диша” и "не може да жертваме живота и здравето на цял град, за да са 100 семейства ок".

Само през месец март хасковската екоинспекция наложи на ТЕЦ-а в Димитровград санкции за близо 90 000 лв. Над 30 са издадените предписания откакто централата, която бе в т. нар. студен резерв, възстанови работа през май миналата година.

От дружеството обжалват наложените им глоби и категорично отричат да са единствен причинител за завишенията на серен диоксид във въздуха на Димитровград. Юристът Семерджиев бе категоричен, че нито една от санкциите не е по тази причина.

В крайна сметка котелното помещение на димитровградската ТЕЦ днес бе пломбирано и на 27 април той няма да започне работа.

В съобщение от МОСВ излагат подробно мотивите за мярката:

Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково спира дейността на ТЕЦ „Марица 3“ АД в Димитровград заради нарушения на нормите за качество на въздуха. Днес инспекцията издаде принудителна административна мярка (ПАМ) за спиране на горивната инсталация.

Решението е след поредица от нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и неспазване на условия в комплексното разрешително на предприятието, за които са съставени редица административни актове и наказателни постановления през последните месеци. Със спирането на инсталацията се преустановяват нарушенията и се предотвратява непосредствената опасност от замърсяване на околната среда по компонента атмосферен въздух, с което се ограничава и рискът за здравето на хората.

Според заповедта за налагане на мярката „ТЕЦ Марица 3“ АД трябва да спре работа незабавно. Горивната инсталация ще бъде спряна днес чрез принудително извеждане от експлоатация и пломбиране на местата за подаване на гориво (въглища и биомаса) към котел ОР 380в за производство на електроенергия с мощност 370 MWth.

Операторът не е спазил условието в комплексното разрешително за емисиите на отпадъчни газове и емисиите на серен диоксид са довели до нарушение на нормите за съдържание на вредни вещества в атмосферния въздух на Димитровград.

Припомняме, че през 2021 г. след възобновяване на работата на оператора на 25 май са регистрирани стойности на серен диоксид, които превишават пределната средночасова норма от 350 µg/m3 (при нормативно регламентирани 24 стойности за една календарна година). Данните са от  автоматичната измервателна станция „Раковски“ в Димитровград. При една от последните проверки през февруари инспекцията е установила и изпускане на видими неорганизирани емисии от вредни вещества в сиво-черен цвят от компрометираните участъци на сградата на котелното помещение.

Не е спазено съотношението за комбинирано изгаряне на въглища и биомаса, заложено също като условие на разрешителното – нарушението е установено от РИОСВ всеки месец от юни 2021 г. насам.

В края на октомври при проверка по сигнал за запрашаване са установени и неорганизирани емисии от въглищен прах заради липсваща обшивка от ламарина, повредена от корозия и силни ветрове. На 5 ноември е дадено предписание за ремонт, което не е изпълнено и до момента.

От май до декември 2021 г. в РИОСВ – Хасково са регистрирани 25 сигнала във връзка с нередности при дейността на ТЕЦ „Марица 3” АД – Димитровград, а за по-малко от четири месеца през тази година са подадени още 20 сигнала.

Срокът на действие на ПАМ е до привеждане на горивната инсталация в състояние, което да не позволява възникване на непосредствена опасност от замърсяването на околната среда по компонент атмосферен въздух по смисъла на чл. 4 от ЗООС, както и до недопускане на неорганизирани емисии на вредни вещества, констатирани от контролния орган по ЗООС и контролния орган по Закона за устройство на територията.

Припомняме също, че превишенията на нормите за серен диоксид са предмет на дело на Европейската комисия срещу България, което е в напреднала фаза и се очаква решение на Съда на ЕС и налагане на санкции на страната ни.