Изграждането на киберполигон, в който иновативни компании, ученици и студенти могат да тестват високотехнологични продукти и да ги доразвиват, е един от последните проекти на Алексей Петров, който стартира в Пловдив.  Европейският цифров иновационен хъб „Тракия“ бе обявен през април тази година, инвестициите са зад над 3 млн. евро, а целта му бе да превърне Пловдив в дигитална столица на България и да подготвя кадри за модерната индустрия. Той е с продължителност 3 години и се финансира по програма на Европейската комисия.  

Водещ в проекта е Съюзът за стопанска инициатива (ССИ), чиито изпълнителен директор е Алексей Петров, а основни партньори в него са Институтът по информационни и комуникационни технологии, Българската асоциация по киберсигурност, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Община Пловдив. С решение на Общински съвет още от 10 февруари 2022 г. Община Пловдив се присъединява към Цифров иновационен хъб "Тракия" като пълноправен партньор.

Един от последните проекти на Алексей Петров - Пловдив дигитална столица на България

 През последните години Алексей Петров оглавяваше катедрата по „Политически науки и национална сигурност” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, създадена от него. Преподава на студентите в три дисциплини "Тероризъм и антитероризъм", "Активна корпоративна сигурност“ и "Управленско решение и екип“. 

Само преди седмица, министър д-р Иванка Шалапатова посети Европейския цифров иновационен хъб "Тракия". Шалапатова се срещна с председателя на Съюза за стопанска инициатива Кузман Илиев и зам.-кмета на Община Пловдив Тодор Чонов, за да обсъдят сътрудничеството между съюза и  Министерството на труда и социалната политика по основни проблеми  пред бизнеса и държавата, свързани с липсата на работна ръка, необходимостта от професионално образование и т.н.

Националната сигурност и борбата с корупцията бяха мисията на Доц. Петров, написаха от ССИ в съболезнователно писмо. 

Един от последните проекти на Алексей Петров - Пловдив дигитална столица на България