Изграждането на киберполигон, в който иновативни компании, ученици и студенти могат да тестват високотехнологични продукти и да ги доразвиват, е един от последните проекти на Алексей Петров, който стартира в Пловдив.  Европейският цифров иновационен хъб „Тракия“ бе обявен през април тази година, инвестициите са зад над 3 млн. евро, а целта му бе да превърне Пловдив в дигитална столица на България и да подготвя кадри за модерната индустрия. Той е с продължителност 3 години и се финансира по програма на Европейската комисия.  

Водещ в проекта е Съюзът за стопанска инициатива (ССИ), чиито изпълнителен директор е Алексей Петров, а основни партньори в него са Институтът по информационни и комуникационни технологии, Българската асоциация по киберсигурност, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ и Община Пловдив. С решение на Общински съвет още от 10 февруари 2022 г. Община Пловдив се присъединява към Цифров иновационен хъб "Тракия" като пълноправен партньор.

 През последните години Алексей Петров оглавяваше катедрата по „Политически науки и национална сигурност” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, създадена от него. Преподава на студентите в три дисциплини "Тероризъм и антитероризъм", "Активна корпоративна сигурност“ и "Управленско решение и екип“. 

Само преди седмица, министър д-р Иванка Шалапатова посети Европейския цифров иновационен хъб "Тракия". Шалапатова се срещна с председателя на Съюза за стопанска инициатива Кузман Илиев и зам.-кмета на Община Пловдив Тодор Чонов, за да обсъдят сътрудничеството между съюза и  Министерството на труда и социалната политика по основни проблеми  пред бизнеса и държавата, свързани с липсата на работна ръка, необходимостта от професионално образование и т.н.

Националната сигурност и борбата с корупцията бяха мисията на Доц. Петров, написаха от ССИ в съболезнователно писмо.