Замесиха името на Джейхан Ибрямов, депутатът, приближен до почетния председател на ДПС Ахмед Доган, в схема за укриване на данъци от търговия със зърно и торове. “24 часа” съобщи, че джип, регистриран на една от фирмите, уличена в престъпленията, който е използван от Ибрямов, е бил иззет при акция на ГДБОП и НАП. Депутатът е ползвал и апартамент, закупен с пари от невнесени данъци.

Престъпната схема действала по две направления, съобщиха на пресконференция Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП и Евгени Нанков, заместник-изпълнителен директор на НАП. ​​Едната била свързана с неплащане на корпоративен данък с търговия на зърно, а другата - за укриване на ДДС при търговия с торове. Държавният бюджет е бил ощетен с 11 млн. лв.

Ибрямов бе една от водещите фигури на ДПС. Доскоро беше председател на Младежкото Движение за права и свободи. Неговата съпругата Биршен Ибрямова пък бе лична секретарка на Доган. 

На 4 юли Ибрямов беше изключен от парламентарната група на ДПС, малко след като стана ясно, че не е гласувал “за” съставяне на редовен кабинет с мандата на ГЕРБ-СДС, каквато беше волята на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски. Така той е изразил подкрепа към почетния председател на Движението Ахмед Доган, който по-рано е призовал съпартийците си да не дават подкрепа на кабинет, съставен от партията на Бойко Борисов.

След изключването му Ибрямов стана независим депутат. Според официалното обяснение,   търговищката организация на Движението е свалила доверието си от него заради “създаване на раздор сред избирателите и конфликти в екипите”. По неофициална информация обаче, близостта му с Доган е била в основата на отстраняването му. Поради същата причина е била уволнена и съпругата му. 

Иначе, след акцията на НАП и ГДБОП в сряда стана ясно, че схемата за избягване плащането на корпоративен данък участвали дружества от типа „липсващи търговци", „буфери" и „брокери", деклариращи големи обороти на доставки на селскостопанска продукция. След предприемане на контролни производства от органите на НАП спрямо някои от участниците, те били заменяни с нови търговски дружества със същите характеристики и профил. Така била нанесена щета за бюджета приблизително 9 млн. лв.

С други 2 млн. лв е ощетена държавната хазна при схемата на данъчната измама с торове е организирана мрежа от фирми, които имитирали вътреобщностни доставки от български към чуждестранни дружества с доставките на амониев нитрат. Били изготвяни неистински документи за стоки изнасяни към чужбина, които в действителност били реализирани на българския пазар - без да се начисли дължимото ДДС в размер на 20%.