Разцеплението в ДПС се задълбочава. След като снощи Областният съвет на ДПС в Търговище сне доверие от депутата и зам.-председател на партията Джейхан Ибрямов, в четвъртък той бе изключен от парламентарната група на ДПС.

Размерът на разделението в ДПС бе обрисувано ясно в сряда от начина, по който народните представители на партията гласуваха дали да подкрепят правителство с мандата на ГЕРБ-СДС. 14 от тях гласуваха “против” кабинет с премиер Росен Желязков”, както бе призовал почетният председател на ДПС Ахмед Доган, а 30 гласуваха “за”, каквато заръка даде съпредседателят на партията Делян Пеевски. Един глас беше отчетен като “въздържал се”. Оказа се, че този глас е на Ибрямов, който обаче обяви във фейсбук, че вотът му е бил регистриран погрешно - гласувал е против кабинета “Желязков”.

Друг от гласувалите срещу правителство на ГЕРБ-СДС е бил и Джевдет Чакъров - също съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров.

Любопитен детайл е, че и съпругата на Ибрямов преди дни бе освободена от Централата на ДПС - Биршен Ибрямова е от 30 години лична секретарка на Ахмед Доган.

Преброяването на силите в ДПС продължи през целия ден. Евродепутатът Илхан Кючук, който е и съпредседател на АЛДЕ засвидетелства също своята подкрепа към Ахмед Доган. В пост във фейсбук той публикува снимка на почетния председателя на партията с текст: “Лидер се следва!”.


 

Дни преди гласуването на проектокабинет на ГЕРБ да се осъществи и да даде финална яснота за разцеплението в ДПС, в публичното пространство се появиха и множество различни сигнали, че това се случва.

Наред с отстраняването на Биршен Ибрямова, и други знакови лица от ДПС изненадващо подадоха оставките си, а местни структури на партията се възпротивиха срещу “чистката” в Движението, като изпратиха декларации до почетния председател Ахмед Доган. 

Преди седмица, на 26 юни, Филиз Хюсменова подаде оставка и напусна парламента.

В същия ден прокуратурата съобщи, че доскорошният областен председател на ДПС-Варна Сали Табаков и местен общински съветник, е задържан по разследване на корупционна схема, свързана с МОН.

Ден по-късно от парламентарната група на ДПС беше изключена и заместник-председателката на партията Айсел Руфад, която остана в Народното събрание като независим депутат.

На 29 юни, съобота, Областният съвет на ДПС в Пловдив поиска оставката на народния представител Рамадан Аталай, считан за приближен и доверен на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

А на 3 юли парламентарната група на ДПС изключи народния представител Рамадан Аталай, след като по бТВ той обяви, че Доган е призовал с имейл депутатите на Движението да не подкрепят кабинета на ГЕРБ-СДС.

След като правителството с премиер Росен Желязков не събра необходимата подкрепа, Пеевски обяви, че България е пропуснала “уникалния шанс да има евроатлантическо правителство” и, че в ДПС “има 30 евроатлантически депутати от ДПС и те ще бъдат депутати”.

Самият той призна, че с Доган са на различни позиции по отношение на подкрепата на кабинета “Желязков”, като уточни, че “България трябва да има правителство” и “като лидер на ДПС” е отговорен само пред хората на Движението. Ден по-късно обяви, че с Доган са заедно и разпленеие в ДПС няма.