Отиващата си 2022 година беше доста трудна и турбулентна за капиталовите пазари. Инвеститорите все още са колебливи и се влияят от краткосрочните очаквания за това, което ще се случи с войната, проблемите с доставките и т.н.
Но Българската фондова борса се представи сравнително добре, на фона на останалите пазари в Европа и в региона, като спадът на SOFIX на годишна база ще бъде някъде около 4-5%, а може би и по-малко.
Това коментира в рубриката "Портфейл" в ефира на Дарик радио директорът на Българската фондова борса доц. д-р Маню Моравенов.
"Нашият капиталов пазар продължава една тригодишна тенденция на постепенен ръст в оборотите, включително и на IPO-тата. Оборотът за ноември е над 80% по-висок от съответния период на миналата година", каза още Моравенов.
По думите му, въпреки глобалните проблеми, има много компании, които се листват на БФБ, основно в сегмента Beam за бързорастящи предприятия. Тази година ще има общо 5 IPO-та на този сегмент, като повечето от тях бяха реализирани в края на годината.
ЕОС България: Събираемостта на кредитите засега е добра, но трябва да се готвим за кризата
"Beam е лицензиран пазар, с по-ниски изисквания за листване. Към фирмите, чиито акции се търгуват на него, не се прилагат всички законови разпоредби за разкриване на информация, но от друга страна - самата борса поема ролята на регулатор.
Целта е повече компании да имат достъп до капитали с по-малка административна тежест. От гледна точка на инвеститорите, защитата на правата при инвестиции в акции на Beam е абсолютно същата, каквато и на останалите сегменти на пазара. Разликата е, че самите компании са по-рискови", обясни Моравенов.
Никола Янков: С отказа си от еврозоната, България сама се поставя в изолация
Според директора на БФБ, в последните две години този пазар се развива изключително добре и повечето компании, които търсят капитал през борсата, предпочитат него заради по-малката административна тежест, по-ниските разходи и по-бързата процедура, която трае само около две седмици.
Той каза още, че към Beam пазара има проявен интерес и от компании от други държави в региона.
"Важно уточнение е, че въпреки занижените изисквания, някои от тези компании се държат доста по-публично и комуникират с инвеститорите си по-активно, отколкото много от старите публични компании на борсата", каза още Маню Моравенов.
Полина Стойкова: Моментът е подходящ за продажба на жилище
По думите му, тези компании използват много по-широки маркетингови канали за предлагането на своите акции и по този начин са успели да привлекат интереса на много повече индивидуални инвеститори. За последните три години броят им се е увеличил с над 6000, което представлява ръст от близо пет пъти.
Според Маню Моравенов, финансовата култура на младите хора е много по-висока от тази на предишните поколения, което се дължи както на по-широкия достъп на информация, така и на промените в учебните планове.
За какво да внимаваме, когато пазаруваме по празниците?
"Усилията за привличане на повече и по-големи институционални инвеститори е част от стратегията на ръководството на борсата, като много се надявам да бъде и част от стратегията на следващото по-стабилно правителство.
Големите инвестиции и емисии, които привличат сериозен интерес, няма как да се случат в среда с висок политически риск", коментира Моравенов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм