![Затопляне, застудяване, затопляне...и малко превалявания](/media/728/33~40.s.webp)
През 2022 г. ръстовете на цените бяха рекордни, но темповете вече се успокояват, казва изпълнителният директор на Bulgarian Properties
През 2022 г. ръстовете на цените на имотния пазар бяха рекордни, но темповете вече се успокояват.
Наблюдава се и отдръпване на част от купувачите, тъй като цените вече достигнаха нива, недостъпни за много хора.
Това заяви в рубриката "Портфейл" на Дарик радио изпълнителният директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова.
Рубриката на Darik Business Review "Портфейл"
Другият процес, който вече се разгръща, е вдигането на лихвените проценти, макар че в България това все още не се усеща толкова силно. През следващата година обаче се очаква и тук то да окаже влияние.
По думите ѝ, пандемията от COVID-19 е отключила процес, който стимулира търсенето и бързото сключване на сделки.
За какво да внимаваме, когато пазаруваме по празниците?
"Миналата година имаше ръст между 20% и 30% от обема на сделките. Но беше ясно, че тази тенденция рано или късно ще приключи", заяви експертът, допълвайки, че настоящият момент е много добър за продажба, тъй като цените се намират на най-високите си нива за последните 15 години.
"Недостатъчното предлагане беше един от основните двигатели на този растеж, тъй като по време на пандемията някои от продавачите се изтеглиха от пазара, а част от проектите за ново строителство се забавиха.
При новото строителство покупката "на зелено" все още е единствената опция, тъй като проектите в напреднал етап на изграждане са почти разпродадени или изборът не е особено голям", заяви Стойкова.
Преслав Китипов: Финансовото образование трябва да започва още в училище
По думите ѝ, жилищата у нас се продават средно за около 30 дни след публикуване на обявата, като има и такива, които се реализират в рамките на 2-3 дни. Предлагането обаче, според нея, все още не е достатъчно - особено на вторичния пазар, на който се предлагат готови обзаведени жилища.
На въпрос дали може да се повтори в определена степен имотната криза от 2008 г., Стойкова отговори, че това е много малко вероятно, тъй като ситуацията към момента е много по-различна.
Тя посочи като пример нивата на доходите, които днес са много по-високи, отколкото бяха преди 14 години и въпреки че цените на имотите се доближават до тези от 2008 г., а на някои места дори ги надминават, съпоставени със средната заплата, те са много по-достъпни, отколкото тогава.
През 2008 г. са били необходими три средни месечни заплати за покупка на един квадратен метър жилища в София, сега е нужна малко повече от една заплата, сочат данните на Bulgarian Properties.
Н. Ваньов: България се нуждае от активна дългова политика и свиване на дефицита
"Показателно е, че тази година се промени драстично профилът на закупуваните жилища. Докато пандемията накара купувачите да търсят по-големи жилища - тристайни и четиристайни апартаменти, тази година се вижда рязко увеличаване на интереса към двустайните апартаменти.
Над 70% от сделките са именно с такъв тип имоти. Това е индикация, че голяма част от тях се купуват с инвестиционна цел", коментира Полина Стойкова.
Когато става въпрос за инвестиция, се търсят основно имоти в големите градове, най-вече София, Пловдив, Варна и Бургас. По отношение на селските имоти, експертът отбеляза, че се наблюдава известен отлив на купувачи, в сравнение с бума на интереса към този тип жилища по време на пандемията.
Що се отнася до ваканционните имоти в курортите, те се купуват основно за собствено ползване, тъй като дават възможност за удължаване съответно на летния или зимния сезон.
"Тази година те преживяха истински ренесанс. В Слънчев бряг и региона видяхме рекорди както в броя на сключените сделки, така и при цените. Цяло десетилетие там имотите се продаваха за около 500 евро на квадратен метър, докато в момента вече се търгуват на около 700 евро", заяви Стойкова.
По отношение на наемите също се наблюдава известно нарастване на цените, коментира изпълнителният директор на Bulgarian Properties. То обаче е в рамките на 10-15% и е по-скоро възстановяване от спада по време на пандемията.
Полина Стойкова прогнозира, че през 2023 г. цените ще се успокоят и темповете на нарастване ще се забавят. Спад на цените обаче, според нея, е много малко вероятен, тъй като, за да се случи, трябва да станем свидетели на по-сериозен икономически шок, като ръст на безработицата, рязък скок на лихвените проценти, рецесия или спад на доходите, но в близко бъдеще подобни сценарии не се очертават.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм