Най-новите методи и иновации в лечението на аортните заболявания бяха представени на научния форум “Дни на аортата”. Събитието, което е едно от най-значимите в областта на аортната хирургия в България, беше открито в събота в Конгресния център на Военномедицинска академия (ВМА). Форумът се провежда от 14 до 16 февруари, като предоставя възможност за задълбочени дискусии и практически демонстрации.

Плеяда от водещи световни специалисти представиха най-новите методи за лечение на аортните заболявания. Сред лекторите бяха утвърдени специалисти от водещи световни аортни центрове, които споделиха своя опит и клинични постижения. 

Старт на събитието даде проф. д-р Кузман Гиров, началник на Клиниката по съдова хирургия във ВМА-София. Той направи исторически преглед на сърдечно-съдовата хирургия във ВМА. Връщайки се във времето до първата сърдечна операция, извършена през 1955 г. във ВМА, д-р Гиров отчете огромната заслуга на колегите си, които вече не са сред нас, и заяви: „Ние виждаме надалеч, защото сме стъпили на раменете на своите предшественици.“

Международен обмен на знания и опит

Д-р Никола Колев, един от организаторите на събитието, акцентира върху международния обмен на знания и опит, който форумът осигурява, и възможността за прилагане на най-модерните терапевтични подходи в България. 

“Дни на аортата” разкрива най-новите методи и иновации в лечението на аортните заболяванияСнимка: Д-р Никола Колев

Щастлив съм, че ВМА е домакин на такъв форум, който се провежда за първи път в България и събира международно признати светила в областта на аортната хирургия. Надяваме се това да се превърне в традиция, тъй като медицинската общност в България има нужда от такива важни събития!“, каза д-р Колев. 

Теория и практика

Научната програма на форума включваше сесии, посветени на иновациите в лечението на заболявания на възходящата аорта, модерни техники за ендоваскуларни интервенции и най-новите методи за лечение на торакоабдоминални аневризми. Освен лекционната част, участниците имаха възможност да наблюдават на живо високоспециализирани оперативни процедури, демонстриращи съвременните терапевтични подходи, както и интервенции на живо от операционните зали на Клиниката по съдова хирургия към ВМА.

Проф. д-р Краси Иванчев, един от пионерите в развитието на ендоваскуларните техники за лечение на комплексни аортни аневризми, чийто принос към усъвършенстването на интраоперативните методи е широко признат в международната медицинска общност, прочете лекция с видеовръзка.

“Дни на аортата” разкрива най-новите методи и иновации в лечението на аортните заболявания

Проф. Мартин Черни, председател на Световната аортна асоциация и ръководител на сърдечно-съдовия център на Университетска болница Фрайбург, запозна аудиторията с най-новите ръководства и препоръки при лечението на аортните аневризми. В допълнение, доц. Марио Лешчан, от същия център, представи последните световни тенденции в ендоваскуларното лечение на торакоабдоминалните аневризми.

По време на събитието доц. Стоян Кондов представи отворени и ендоваскуларни техники за лечение на аневризмите на аортната дъга. От своя страна, д-р Мирослав Йорданов от Университетска клиника в Мюнстер разгледа оперативни техники при септични усложнения на предшестващи аортни реконструкции и ендоваскуларно лечение на аневризми на десцендентната аорта.

“Дни на аортата” разкрива най-новите методи и иновации в лечението на аортните заболявания

Д-р Йан Стана от Мюнхенския университет „Лудвиг и Максимилиан“ представи опита си при използване на нови видове покрити стентове при лечение на комплексни аортни аневризми. Д-р Никола Колев от Клиниката по съдова хирургия на ВМА и д-р Тодор Самарджиев дискутираха опита в България в областта на лечение на комплексните аортни аневризми, а д-р Димитър Николов обърна внимание на предизвикателствата и усложненията, свързани с торакоабдоминалните аневризми.

Експерти от световен мащаб

„Дни на аортата“ се утвърждава като важна платформа за професионален обмен и развитие в областта на съдовата хирургия. Форумът събира водещи експерти от световен мащаб, които са не само пионери в аортната хирургия, но и активно допринасят за нейното бъдещо развитие. Това е уникална възможност за медицинската общност в България да почерпи опит от специалисти, които са сред най-изявените в своята област, коментира д-р Никола Колев от Организационния комитет на „Дни на аортата“.