Основният проблем с поръчката на апаратура за лечение на инсулти е с районирането и по-скоро с това какъв отговор дава Министврството на здравеопазването на пациентите от цяла България. Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик журналистът от Капитал Десислава Николова. Тя обясни, че дълги години се е говорило как в страната ще се построят 10 центъра за борба с инсулта, но са се оказали по-малко.
“В крайна сметка се оказа, че те са шест - три са концентрирани в София, един в Плевен, един във Варна и един в Пловдив. На мен ми липсва Бургас и цялата югоизточна България”, каза Николова.
Журналистка обясни, че югоизточната част от страната, реално погледнато, не остава съвсем “без покритие”, защото в Стара Загора, Ямбол и в Бургас има звена, които биха могли да се справят с такива казуси.
“Но къде е държавната подкрепа за тях? Независимо дали са държавни или частни болници. В случая говорим и за отношението към хора в една определена част на държавата”, допълни тя.
Николова изтъкна и проблемите в онкологичната апаратура.
“Купуват се линейни ускорители без да има ясна оценка сега действащите на колко години са и действат ли добре. Случва се една въпюща дискриминация към хората в по-малки областни градове като Враца, Русе, Стара Загора и още. Линейните ускорители са една идея по-стара генерация с по-малко възможности от тези, които ще бъдат купени в големите университетски болници. Вторият проблем е, че от 15 позиции 11 обособени позиции са само с по една оферта. Това говори, че няма никаква конкуренция, че поръчката е написана точно за определена апаратурара, тя е предварително разпределена, допълни още журналистката.
Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Д-р Красимир Шукерски от УМБАЛ „Свети Георги“: Как технологиите, социалните мрежи и физическата активност влияят върху здравето на мозъка
- 12 лекари от УМБАЛ "Св.Марина" са номинирани за "Лекарите, на които вярваме“
- Сутрешните новини от регионите на Пловдив, Смолян и Пазарджик на 05.11.2024 г.
- Проф. Кадим от УМБАЛ „Св. Георги“: С напредъка на диагностиката и терапиите, шансовете за успешно лечение на рака на простатата нарастват значително