Млади творци от Битоля и Родопите подготвят обща изложба, която ще бъде открита тази сряда в сградата на Народното събрание. Събитието е част от кампанията "От двете страни на границата" на Фондация Българска памет, чиито основател е Д-р Милен Врабевски. С откриването на детската изложба се дава старт на инициатива в подкрепа на добрите отношения между България и Република Северна Македония, съобщиха за Дарик радио от екипа на фондацията.
Д-р Милен Врабевски осигурява петдневния престой в нашата страна на младежи от Детско художествено ателие “Св. Св. Кирил и Методий” в гр. Битоля, които заедно с ученици от района на Родопите ще участват в разнообразни творчески ателиета и образователни лекции. В съвместната им програма е включена и екскурзия до град Копривщица.
На 23 ноември младежите ще представят свои картини пред народните представители в Българския парламент, като основната им цел е да отправят послание към политиците какви трябва да бъдат отношенията между двете държави. Социално-информационната кампания има за цел да насочи общественото внимание към нуждата от правилна и ангажирана държавна политика, да покаже, че е време за дипломация, сплотеност и приятелство между братските държави в името на бъдещето на следващите поколения, общата история, корени и култура.
“Ние сме едно цяло - братя и сестри, разделени от двете страни на границата. Тази кампания е най-вече в името на младите хора, тъй като те са потърпевшите от дългогодишните политически спорове между Северна Македония и България. Те остават по средата на конфликт, за който най-малко носят грях“, коментира Д-р Милен Врабевски. От дълги години той инвестира в различни образователни, културни и спортни програми, насочени към младежите от двете държави. Фондация „Българска памет“ организира и ежегодни съвместни обучителни семинари.
Д-р Врабевски е убеден, че тези срещи могат да се превърнат в една добра основа за подобряване на комуникацията и политическия диалог. „Когато децата от Северна Македония почувстват сами доброто отношение към тях, ще знаят, че в България могат да намерят уважение и добро развитие, заяви още той.
В рамките на кампанията “От двете страни на границата” екипът на Фондация „Българска Памет“ ще представи своя модел за диалог, но и ще опита да даде отговор на няколко основни въпроса: Защо за толкова години Македония и България все по-трудно намират общ език? Чия е тази “битка” - на обикновените хора или на властимащите? Какво мислят обикновените хора от Македония и България едни за други?
Още за кампанията може да чуете в обзорната седмична програма на Дарик радио този петък. Актуална информация има и на сайта на Фондация Българска Памет.
Още по темата
- Актрисата Малинка Ганчева и нейните възпитаници от DRAMA SCHOOL зарадваха деца, лишени от родителски грижи във Враца
- Либералите в Европейския парламент изключват “ДПС-Ново начало” (ОБНОВЕНА)
- „КнигоМания в Северен“ – празник на детските усмивки и любовта към книгите
- Каква година изпращаме – чуйте отговорите на три малки врачанчета и пожеланията им за 2025 г.