“Същите, които се обаждат и казват “искаме да кажем нещо”, те го затриха този диалогичен формат много, много отдавна във времето. Въпросът не е на Бойко Борисов да му е хубаво, да му е гадно. Решенията трябва да се вземат през призмата дали зрителят има полза от това. Въпросът е защо инициативата за подобен диалогичен формат отдавна не е на журналистите. Да чуеш как Христо Иванов кима любезно на своя некоалиционен партньор Бойко Борисов е важно, ако си избирател на която и да е от двете политически партии”. Това каза журналистът Дарина Сарелска, бивш директор на Новините на NOVA, в “Студио България” с водещ Генка Шикерова.
Повод за разговора, припомня “Свободна Европа”, е това, че само за няколко дни трима политици поискаха включване в ефира на най-гледаните телевизии bTV и NOVA, и бяха включени.
Влиятелните политици и партии имат различни техники за влияние върху журналистите, подчертава “Свободна Европа”. Ето някои от тях:
- да не дават интервюта изобщо;
- да дават интервюта само на определени медии и журналисти;
- да поставят условия, за да участват;
- да се сърдят;
- да звънят и да искат включване в ефир, в който е поканен и участва съвсем друг гост.
Практиката политик да поиска да се включи на живо в телевизионно предаване беше наложена преди повече от 10 години, като така прави най-често лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. В годините тази техника се наложи и продължи да се използва – основно от политици от ГЕРБ.
Ето случаите от последните дни:
- Вътрешният министър Калин Стоянов се обади по време на интервю в NOVA, давано от Кирил Петков един от лидерите на „Продължаваме Промяната“ (ПП);
- Бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов звънна по време на участие на съпредседателя на „Демократична България“ (ДБ) Христо Иванов в bTV;
- Депутатът от ГЕРБ Костадин Ангелов се обади в сутрешния блок на bTV, за да репликира здравния министър Христо Хинков.
“Бойко Борисов е характерен с това, че става рано, гледа сутрешни блокове и отговаря на от политическите опоненти, до свои свобствени говорители, до дупките по улиците, ако смята, че не са добре показани”, подчерта Сарелска. Тя добави, че е нормално продуцент на предаване, който все пак има оперативна роля, да се познава с Борисов.
Според Дарина Сарелска рубриката „пожелахте да се включите“ не е нова. Тя каза, че решението за извънредно включване по телефона на политик, който се е обадил, че иска да говори, е на водещия на предаването. “Всички политици в България са отгледени в среда, в която смятат, че това им се полага”, каза Сарелска.
“Диалогичният формат какъвто би трябвало да бъде, беше убит. Когато бях директор, наблюдавахме точно обратното - пълен блокаж на лидера на ГЕРБ и неговите министри, не идват, не изпращат представител, сърдити са и не искат да отговарят на въпроси, на живо и дори на запис. Имало е опити да се включват на живо, но ги пресякохме”, коментира бившият директор на Новините в bTV Венелин Петков.
По думите му нещата сега са паднали толкова ниско, че всеки, който не е на екран, може да си поиска да бъде включен и “услужливите продуценти” да се съгласят. Според Петков, човекът, който позволява това, е човек, разпознат от ГЕРБ за “техния човек в няма значение коя медия”. “Това е човекът, който видага телефона, на когото се казва “г-н Борисов иска да се включи веднага”, това е човек на ниво главен изпълнителен продуцент. По мое време не е имало такъв човек”, каза Петков.
Във връзка с наследника на Венелин Петков като директор на новините в bTV и последен кандидат за кмет на София от ГЕРБ Антон Хекимян, Дарина Сарелска анализира: “Съмненията за Антон Хекимян не са нови и не са скорошни. Имаше един период, в който търговията с влияние ставаше над директор на новини. Към мен идваше натискът по вертикалата, после се оказа, че е по-ефективно и евтино да имаш конакти с конкретния журналист. Много по-добре се оказа да имаш контакт с лоялиста Антон Хекинян, отколкото да звъннеш на някой на високо ниво… По пътя ще се спре на някой костелив образ. Хекимян, който твърди, че е правил най-критичните интервюта с Бойко Борисов и аз категорично мога да твърдя, че не са критични дори на йота, това вече е самопризнанието - вълкът е вкаран в кошарата. Да станеш кандидат-кмет на която и да било партия, еле пък на ГЕРБ, която през по-голямата част е била и управляваща партия, това доверие не се изгражда за една нощ”, категорична е Сарелска.
Венелин Петков разказа, че Хекимян е бил предпочитаният журналист за интервюта с тогавашния премиер Бойко Борисов. “Имало е опит за натиск в посока кой да интервюира премиера, на кантар е било или Хекимян да води интервюто, или да няма интервю изобщо. След тези непрекъснати спорове с управлението на компанията, накрая се е стигало дотам да направим компромис да е Хекимян”, каза още той.
Според Венелин Петков „политическото влияние (в телевизиите) е силно дотолкова, доколкото журналистиката в тези медии изчезна“.
Сарелска призна, че донякъде тя и Петков в позициите си на директори на новините имат вина, че вместо например да се съгласи медия на интервю с Борисов, водено от Хекимян, както е поискано, двете медии да се договорят, че няма да се дава интервю при подобни условия. "Защото с какво търгуваме ние? Ние търгуваме с доверие", каза тя.
Целия разговор гледайте тук:
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Иво Инджов: Няма работеща конфигурация, която да направи правителство
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- От политическата криза може да се излезе, ако всички се съобразят с резултата от изборите, смята Борисов
- 24 часа преди поредното гласуване за избор на председател на НС: ГЕРБ не се отказват от Рая Назарян