Решението за ротационно правителство, което ПП-ДБ и ГЕРБ обявиха, предизвика вълна от реакции и анализи в социалните мрежи. Ето някои от тях:
"Тая сутрин Кирил Петков писа, че премиерите ще се сменят, но министрите остават същите. Разбира се и обичайните неща: това не е коалиция, това си е управление на ПП, само с един представител на ГЕРБ.", написа журналистът Полина Паунова в профила си във Facebook.
ГЕРБ няма да подкрепят свалянето на имунитет на депутати по време на съдебната реформа
"Няколко часа по-късно, пред бТВ Кирил Петков обясни, че "началният" вариант на правителство ще е този, който познаваме "с една-две промени". На въпрос дали при рокади напред във времето министритре ще са пак само от ПП Петков започна отдалеч. Знаете ли, вика, много интересно (то направо невиждано от интерес) и продължава с интересното: "нито една от партиите не може да налага... трябва вече да се съобразяваме за експертност, защото и двете партии трябва да се съгласят за нечия [на министър] промяна", допълни тя.
"Впоследствие Петков, дето не е в коалиция с Борисов обяви, че за регулаторите ще има "номинационен борд". В който всяка партия ще има право на вето. Честито на номинираните борци, с корупцията, чието назначение ще зависи от ГЕРБ",
"Само "еволюцията" на това виждане за няколко часа отговаря на въпроса защо г-н Петков не се съгласи на интервю, а отиде да си развие тезите в бТВ.", допълва тя.
Борисов: Не е коалиция. Ако беше - аз и Петков ще сме премиери или министри
По-рано пък Миролюба Бенатова цитира Борисов, който преди мач на "Витоша - Бистрица" е казал "Диаметрално противоположни като омраза партии, със 100% еднакви програми".
Тя допълни в коментара си "За едни и същи 50 милиарда се борят. И ротационно ще ги делят."
"Усещате ли схемата с множеството мнозинства, които Бойко Борисов постигна, докато уж беше в изолация", пита Дарина Сарелска във Facebook и прави аритметична сметка за потенциалните възможности за подкрепа на ГЕРБ при гласуване в Народното събрание.
Петков: Извинявам се на избирателите, но това е най-доброто, което можем да сторим
"С дпс и итн има 116 гласа, които могат да му свършват работа тук-таме, според нуждата, особено при нисък кворум. Като например да не се дават имунитети, искани от Гешев, щото нали- съдебната реформа навлиза в злобната си фаза (малко след като беше приключила, както припомня Полина Паунова). И бсп може да се включва при по-тежки случаи, при нужда от 121- класическата коалиция Магнитски."
"А с не-коалицията ще гласува за машинен вот, който може и да мине, ама друг път.
Докато някои през това време ще се ротират. На пързалката. Наистина става много интересно."
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Радев: Има хищници, които ги устройва това състояние на държавата
- “Ще си имам гарантиран председател”: Борисов щял да сложи начело на листа на следващия вот човек, роден 1930 г.
- Кирил Петков призова ГЕРБ да оттегли Рая Назарян от надпреварата за председател на НС
- Общинските съветници от ГЕРБ-СДС настояват за оставката на председателя на СОС