Случилото се в петък, когато ДАНС сигнализира за манипулация на машините за вота, политологът д-р Любомир Стефанов определи като “махленско безчинско мероприятие, извстно в нашите географски ширини като активно мероприятие”. Припомняме, че на 27 октомври стана ясно, че заместник-министърът на електронното управление Михаил Стойнов е заснел изходния код на софтуера на машините за гласуване, поне според доклад на ДАНС. Това се е случило след първата проверка на кода, която беше направена на 23 октомври в присъствието на експерт от “Сиела Норма” и представители на регистрираните за местните избори партии, коалиции и инициативни комитети.

“Дано разяснителните доклади да са толкова бързи - кой, какво, дали. От некадърност и разочарование малкото, които искат да гласуват, почваме да гласуваме вече на инат”, каза в “Следобедният блок с Георги Донков” политологът Стефанов. 

Той обаче очаква, че резултатите ще бъдат положително изненадващи. “Една част от нас отиват да гласуват, защото тези дребнави хватки в последния момент знаем защо се случват. Смут, хаос и съмнение се цели с това в петък, доста граждани го разбират и сега ще бъдат допълнително мотивирани да гласуват”, анализира той.

Политологът припомни, че на практика в почти целия Европейски съюз се гласува с хартиени бюлетини. Той обясни обаче, че в България машините са правилен начин за преодоляване на недоверието, което има тук.  

“Ако не се уточни бързо кой, какво и защо, може би ще видим разпад на коалицията - но това е много черният сценарий. Ако службите си свършат работата, след 5 ноември (*бел.ред. Тогава ще бъде балотажът), ще отпадне тази възможност”, подчерта политологът. 

По думите му след местни избори всеки се представя като победител. “След местните избори всеки ще има право за това. Всички ще бъдат щастливи по един или друг начин”, добави д-р Стефанов.

Той очаква, че на повечето ключови места ще има балотажи.

На въпрос дали трябва ли министър-председателят акад. Денков да иска вот на доверие, Любомир Стефанов каза, че няма основание за това и отново нарече случилото се в петък “активно мероприятие” и “жълтини”.

Днес България избира местната власт. Малко над 6 милиона и 48 хиляди души имат право да гласуват на изборите за кметове, кметски наместници и общински съветници. След последните решения на ЦИК този път избирателите ще могат да гласуват само с хартиена бюлетина. В над 11 000 секции отново ще има видеонаблюдение и излъчване на резултатите.

Особеност при местните избори е, че за всеки отделен избор - за кмет на община, на район или на кметство, както и за общински съветници, се гласува с отделна бюлетина. Избирателите получават различен брой бюлетини в зависимост от това колко вида избор има в населеното им място.

Бюлетината се сгъва пред избирателя от секционната комисия, а на гърба ѝ се полага печат. Гласува се зад паравана, като след това избирателят занася бюлетината - отново сгъната, до комисията, за да ѝ ударят втори печат и да откъснат отрязъка с номера ѝ. Никой от комисията няма правото да я разгъва. След това избирателят я получава обратно, за да я пусне в урната. Подписва се в избирателния списък и си взема документа за самоличност.

Гласоподавателят отбелязва вота си за кмет и листа с общински съветници, като поставя знак Х или V в квадратчето с номера на избрания от него кандидат, партия или коалиция, или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването с тези знаци е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм