„Кризата през която преминаваме е в неразбирането на институциите да информират хората какво представлява зависимостта. Сега България е Америка през 30-те години.“

Така терапевтът Павел Петров от „Само днес“ коментира, протеста във Варна срещу създаването на център за лечение на зависимости в района на Свободния университет.

Парадоксът според него е, че проблемът са лекуващите се, а не употребяващите. Борбата на училищата за ученици е сериозен, директори лъжат, че нямат зависими, за да не прогонят родителите, даде пример Павлов.

„Когато хората живеят в страх са лесно манипулируеми... за да оцелеят мълчат“

Когато някой разбере, че имаш зависим в семейството, те отхвърлят, допълни той.

„Аз вярвам в доброто и здравия разум, хората са толерантни, при нас няма бой, имаме строг ред и контрол“, поясни терапевтът

Част от лечението е тези хора да приемат себе си, да си простят и да се заобичат, да са отговорни, да се трудят. Те излизат от центровете много качествени членове на нашето общество. „Тези хора имат 2 избора – смърт или живот на религиозна основа“

Изходът от ситуацията според Павлов е добрият пример. Едно казино е направено в жилищни сгради - място, където се развиват зависимости, което също е парадоксално, според терапевта.