„2023 година е точно копие на 1989 година. От една страна чисто календарно. От друга, историята помни, какви събития разтресоха Европа тогава. Вълната на промените и протестите от бившия вече соц. блок и източните държави. Сега този изблик на гражданско недоволство засяга друг режим – капитализма. Можем да видим, какво се случва в Германия с опита за преврат, който не се е случвал от Втората Световна война насам. Във Великобритания стачките са всеки ден, а във Франция протестиращите вече започват открито да говорят за смяна на режима. Дори Унгария е пред тежка политическа криза. Ако погледнем към света – реакциите и бунтовете след политическите рокади в Бразилия и Венесуела, промените в САЩ през последните две години и в Мексико“. Това коментира в ефира на Дарик, д-р Зияд Ел Масри.
Той похвали с ирония българското правителство за това, че е останало единственото незасегнато от икономическите кризи и политически промени, тъй като има далеч по-важни задачи.
„Нашите политици отдавна са отделили България от световната карта и са ни повели в открия космос, където най-важните проблеми са техните искания за предстоящите избори. Чуваме непрекъснато, че като член на ЕС трябва да изпълняваме искания. Това звучи интересно сякаш не сме пълноправни, приобщени по милост. Всъщност, няма по-добър момент нашите държавници да направят предложения или искания към този Съюз, вместо само да чакат от него. Сметката отново я плащат гражданите, които са обезсилени от политическите игри на техен гръб. Все някога този абсурд трябва да престане и държавният елит да се събере за да предложи решения за България за икономическа стабилност. Бог ни спаси от тежка зима, за да можем да се справим със сметките. Политиците ни остават безжалостни“, каза още д-р Ел Масри.
Той припомни прогнозите си от октомври 2022 г. за очакванията да няма нов МС и работа да бъде връчена на служебното правителство. „За жалост виждаме, че това се случва… отново. И пак желанието е за избори. Но милионите от всички избори от 2021 до сега, ако ги бяха вложили в средния бизнес, днес щяхме да имаме добри икономически резултати и повече стабилност. Ако поне част от милионите, които влизат всеки месец в касите на партиите, бяха послужили за законодателни промени или социални услуги, това щеше да се усети от гражданите. За 34 години не съм видял партиите да са променили отношението към народа. Той е електорат под дълбоко замразяване от избори и до избори. А дали са изпълнили дори половината точки от програмите си е видимо за всички. Смешно е да казваме, как благодарение на една или друга партия има магистрала, например. Защото това е задължение на държавата, което се заплаща с данъците ни. А реално програма, която да промени начина на живот в страната от партиите не съм видял. Едни и същи хора се пенсионират като депутати, появяват се партии, които днес никой не помни и в двата случая гледката не се е променила. Програмите им същ“, коментира още анализаторът.
Д-р Зияд Ел Масри е категоричен, че политическият модел в България трябва да бъде сменен преди обществената търпимост да се изчерпи до краен предел и промените да станат неизбежни.
„Целият свят признава, че този стил на управление не работи в новата реалност. Всеки търси решение за собствената си държава. Не говоря за безпартийна система у нас. А за вариант, при който да се внесе контрол, чрез партийни групи, вот за личности и екип на президент. Основните партии са инструмент за корупция. Видяхме, че когато една партия вземе пълната власт иска или не дава вот на корупция, защото остава без контрол.
1989 година след дългогодишното управление на една партия пак имаше много партии, но те бяха формални.
Комунизма управляваше в България 43 години, а след падането му сега стават 34 години от управлението на демократичния модел по същия начин с други формални.
Време е да има кръгла маса, на която да се предложат автентичните за нашата страна решения и модели, които да са полезни за нашите условия и граждани. Това не би компрометирало членството ни в ЕС. Но България има приятелски връзки с много държави по света, с които би могла да си партнира, така че да има ползи. За целта е нужно да има желание народа да бъде спасен и лидерство, което да тръгне в тази посока. Историята показва, че и в най-тежките варианти има изход. България е една от най-старите държави в Европа, от време, когато другите са били просто племена. И продължи да бъде държава. Но вместо да се носим по водите на чуждия хаос сега, трябва да търсим правилните хора, които да застанат на правилните места", коментира още той.
Цялата тема, чуйте в звуковия файл от д-р Зияд Ел Масри:
Още по темата
- Д-р Зияд Ел Масри: Сериалът „49-то Народно събрание“ - нови страсти, нови връзки, а в действителност –още от същото
- Ел Масри за връзката между Деня на космонавтиката и първото заседание на депутатите
- Д-р Ел Масри: 320 млн. лв. за избори и за първи път от 33 години пенсионерите без надбавки
- Д-р Зияд Ел Масри за казуса с Гъбката в Бургас - да поникнат нови