Д-р Ел Масри: 320 млн. лв. за избори и за първи път от 33 години пенсионерите без надбавки
За по-малко от две години ни препитват за пети път с един и същ продукт, в случая едни и същи лица, идеи и политики и няма как резултатът и от тези парламентарни избори да е по-различен от предходните. Плюс – минус седем мандата за едните или другите. Третите бяха на входа на парламента, сега със 7 хиляди гласа влизат. Основните неща са без промяна. Колкото и морска вода да пием и да ни обясняват, че е сладка, тя продължава да е морска вода. И пак още не са преброени всички гласове и чуваме, как едните не искат да работят с другите. Чакаха тежката зима, сега чакат местните избори, а гражданите чакат за да могат да работят спокойно. Това коментира в студиото на Дарик д-р Зияд Ел Масри относно резултатите от поредните парламентарни избори.
По думите му, остава проблемът, че с има изчерпване, пренасищане и неудовлетвореност от кандидатите на основните парти. „Много от тези хора са били служители на заплата, дали в парламента или другаде. Но те не са били производители, предприемачи, създатели на продукт или бизнес за да носят отговорност за средствата, които пилеят безотговорно от нашия джоб за своите лични цели. Но сметката, която идва на гърба на гражданите до тук е 320 милиона лева или почти 160 млн. евро, хвърлени на вятъра. Но другата сметка, тази от последните избори скочи с още 6 млн. лева. Защо – за камери за да контролират по-добре процеса в деня на изборите. Половината от тези камери не работеха на 2 април и реално тези 6 млн. лева за един ден ги хвърлихме в кофата. В същото време за първи път от 33 години насам пенсионерите в България няма да получат великденски надбавки.
Експериментът с камерите за вота ни струва 6 млн. лв., а пенсионерите ще са без надбавки
Другата игричка беше свързана с решението, че част от партиите не искат машини, затова трябваше да се охарчим още повече и за хартиени бюлетини. Е, оказа се, че проблема не е и в хартията. Резултатите го показаха, коментира още д-р Ел Масри. Според него фокусът на политиците е в местните избори, защото
Партията, която спечели местните избори, печели властта в държавата.
Обърнете внимание, че на последния вот партиите, които имат свой кмет в една община спечелиха от нея нужните мандати за 49-то НС. Говоря конкретно за партиите от прехода насам – БСП, ДПС, ГЕРБ. От общините с техни кметове, идва позицията им в държавата. Затова местните избори ще са от особено значение за нас. Ако искаме да сложим край на практиката във властта да стоят едни и същи хора, на местните избори трябва да излезем и да гласуваме за гражданска квота, а не за хората от партиите. За да изпратим в пения старите играчи, на местните избори трябва да подкрепим непартийни кандидатури, хора с качества и успехи извън политиката. Време е да спрем да даваме на големите партии силата, която черпят от местните кметове и общински съвети“, категоричен е д-р Зияд Ел Масри.
По думите му, това е напълно възможен сценарий, тъй като в местните избори активността на гражданите ще бъде по-голяма и те ще могат да дадат вот на хората, които познават и на улицата, и в бизнеса им и дори семействата им. „Наясно си, че даваш глас за човек, който можеш да потърсиш и на който имаш доверие. Лично аз, когато навремето, 1995 г. участвах в местните избори, заедно с други достойни хора, ние се изправихме срещу огромна машина от стабилните до този момент партии. Но именно доверието на хората, това че ме познаваха и уважаваха, стана причина да ми гласуват доверие и реално ние влязохме в местния парламент, заедно с много почтени граждани. Колкото и пари да наливат партиите, в местния вот, в него решението наистина е в ръцете на хората“.
Цялото интервю, чуйте в звуковия файл:
Още по темата
- Д-р Зияд Ел Масри: Сериалът „49-то Народно събрание“ - нови страсти, нови връзки, а в действителност –още от същото
- Ел Масри за връзката между Деня на космонавтиката и първото заседание на депутатите
- Д-р Зияд Ел Масри за казуса с Гъбката в Бургас - да поникнат нови
- Д-р Ел Масри: Технологиите изместиха идеологиите