Д-р Ел Масри за връзката между Деня на космонавтиката и първото заседание на депутатите
„Имам чувството, че нашите народни избраници отдавна са в космоса и слушайки това, с което започна днес 49-то НС, подозирам, че нямат общо с тази планета, на която живеем ние, нито на къде се движи света в 21 век, нито къде са оставили народа.
За жалост, както и друг път съм казвал в това студио, предвид че резултатите от изборите сега са близки до тези през октомври м.г., означава, че сме близо до същите резултати за хората. Те няма да се разберат помежду си, защото вече гледат към местните избори и именно, заради тях ще оставят нещата в ръцете на временното правителство до следващия октомври. След предходния вот никой не искаше да поеме отговорността, защото се очакваше тежка икономическа зима. Сега вече целта е друга, но резултатите, които ще наблюдаваме няма да бъдат по-различни“.
Това коментира д-р Зияд Ел Масри в ефира на Дарик по повод първото заседание на депутатите от 49-то Народно събрание и не пропусна да отбележи символиката, че датата на откриването съвпада със Световния ден на космонавтиката.
По думите му, всеки един ден, в който политиците избират да изчакат удобен момент за да съберат активи за следващ вот, носи пагубни негативи върху гражданите на България, а в последствие и на самите тях.
„Виждаме хора с 350 лв. пенсия. Може ли да се живее с толкова пари и да говорим за държавници. Тези хора в парламента могат ли да работят за 350 лв. на месец? Голяма част от пенсионерите в навечерието на празника няма да получат надбавки, а политиците гласуваха 6 млн. лв. за камери, половината от които останаха неизползвани. А те първа ще похарчим още десетки милиони за следващи избори… Имам въпрос, как така двете най-големи партии във властта не успяха да се разберат след като са десни, след като би следвало да имат общи ценности“, пита той.
Д-р Зияд Ел Масри направи кратка справка назад в годините, започвайки от вота през 2017 година, когато ГЕРБ получиха 1 млн. 150 хил. гласа, а БСП 900 хил. гласа.
„Тогава сме имали баланс между ляво, дясно и център. Като съотношение между партиите ГЕРБ с 34%, БСП с 28%, ДПС с 9%, останалото се раздели между Воля и Патриотите. Това показва, че тогава имаше баланс между ляво и дясно със съотношение 85 депутата от едната страна и 90 от другата и имаше център. Не включвам ДПС, защото те печелят винаги, когато двама се скарат, защото имат твърд електорат, който се покачва, когато избирателната активност е ниска. Защо обаче балансът от 2017 нататък беше нарушен. Десният избирател е интелигентен и липсата на реакция от управляващите при скандалните примери на корупция ги отблъсна. Затова с идването на новите хора от Промяната, които започнаха да работят срещу корупцията в собствените си министерства, вдъхнаха на избирателите надежда за справедливост. Но усещайки вълната на одобрение, тези хора яхнаха вълната и успяха да вземат на своя страна голяма част от избирателите. Но и при тях наблюдавахме нещо, което вече сме виждали с Царското движение.
Лед, изваден от хладилник се топи“, каза още д-р Ел Масри.
Според него, в ситуация на кризи като война и пандемия, двете силни партии на хоризонта ГЕРБ и ПП-ДБ е редно да направят коалиция в името на народа и за справяне с икономическите трудности. Отказът на новата дясна коалиция по думите му обаче е от страх да не загубят гласове за предстоящия местен вот.
„От друга страна лявото политическо пространство за няколко години напълно загуби своя облик и стана център на капитализма, а не на социализма. Нагледно това се видя с финансовата власт на левите поддръжници. Ставаме свидетели на различни идеологии и най-вече на богатството на хората в ляво, което отблъсна. Не можеш да си социалист, да се бориш за равенство и да си милионер, докато има хора с пенсии 350 лв. Затова техни избиратели видяха надежда във „Възраждане“. Спокойно, тази партия няма как да стане първа политическа сила. Имаме много примери през всичкото това време на прехода за такива партии. По-лошото е, че резултатът след 34 години е неудовлетворяващ. По-добре осигурени ли сме днес, да свободни и сигурни ли се чувстваме? Видимо е, че решението не е в дилема между капитализъм и комунизъм. А в политическа система адекватна към новото време, в което живеем. Посоката на света в 21 век е коренно различна и би следвало и нашата държава да започне да се движи в синхрон с технологичния обрат, съобразявайки се с българската автентичност и потребности на българите“, категоричен е д-р Зияд Ел Масри. По думите му, това ще се случи, в момента, в който истински успелите, разумни и достойни граждани от обществото седнат на една маса и започнат да чертаят хоризонти пред България.
Цялата тема, чуйте в звуковия файл:
Още по темата
- Д-р Зияд Ел Масри: Сериалът „49-то Народно събрание“ - нови страсти, нови връзки, а в действителност –още от същото
- Д-р Ел Масри: 320 млн. лв. за избори и за първи път от 33 години пенсионерите без надбавки
- Д-р Зияд Ел Масри за казуса с Гъбката в Бургас - да поникнат нови
- Д-р Ел Масри: Технологиите изместиха идеологиите