Крайно време да се въведе образователен ценз за членовете на изборната администрация - да има изискване за завършено средно образование. Това мнение изрази в предаването “Кой говори” по Дарик радио Цветелина Пенева, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Тя обясни, че една от причините да се въведат машините за гласуване е, за да се премахнат грешките от секционни избирателни комисии (СИК), които се допускат при събиране на числа.
“Това е упражнение, което се учи в началното образование и което явно определени членове на СИК не могат или не искат да го упражнят по начин, по който им оказват методическите указания на Изборния кодекс”, обясни Цветелина Пенева.
Тя подчерта, че доверието на гласоподавателите е сринато и трябва да се вземват спешни мерки.
“Бих разделила мерките на два вида. Едното, за което трябва да се говори е фундаментална промяна и нов Изборен кодекс, защото вече имаме 30 промени на Изборния кодекс, предлага се поредна, която по мое мнение не би решила проблемите, отивайки на поредни предсрочни избори, за които се говори. Бих казала, че се действа на пожар и тези пожарни действия едва ли носят ефектите и резултатите, с които се целят и се въздействат, по-скоро обратното. Нека напомня, че прословутото заседание през 2022 г., което отмени машинното гласуване по начина, по който беше въведено и който работеше успешно, вместо да излекува недъзите, които бяха прокламирани кресливо от някои неправителствени организации и медии по-скоро доведоха до обратния резултат”, каза изборният експерт.
40% от СИК допускат грешки
Тя обясни, че чрез видеонаблюдението се е видяла работата на секционните комисии и след местните избори през есента на 2023 г е проличало, че около 40% от СИК допускат грешки - от незнание и злоумишлени.
Според Пенева обаче сега не е политическият момент да се говори за изцяло нов Изборен кодекс.
“Това е сложен процес. Трябва да имо консенсус между по-голяма част от политическите партии, за да се прекроят изцяло изборните правила. За нас като експерти най-важното е да се върне начина на отчитане - машините да работят за това, за което са създадени, да не са принтери”, каза тя.
Според нея процентът на грешките при машините е неколкократно по-малък.
Изборният експерт даде за пример гласуването на машини в ромските махали, в които проблем с вота не е имало.
“Проблемът по-скоро се насажда от някои политически партии, които по този начин се опитват да контролират своите избиратели. Да си го кажем направо”, каза Пенева.
И допълни:
“От едната страна са машините, от другата - хората, които управляват изборните процеси. Това са основните проблеми в нашата изборна система. Машините трябва да се върнат по начина, по който бяха, а членовете на изборната администрация - ЦИК, РИК и СИК, според нас, не бива да бъдат назначавани изцяло на партиен принцип. Това е именно най-голямото неразбирателство”.
Тя подчерта, че партиите трудно ще дадат контрол върху изборния процес на независими експерти.
Слушайте цялото интервю в прикачения видео файл.