Служебният министър на външните работи Николай Милков се срещна с американския посланик у нас Херо Мустафа, за да отбележат началото на честванията по повод 120 години от установяването на дипломатическите отношения между България и САЩ. Годишнината официално се навършва на 19 септември 2023 г., съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР) на официалната си страница в интернет, предават от БТА.
Доларът се стабилизира, петролът поевтинява
Срещата се състоя при паметната плоча на Асен Кермекчиев в София, в почит на българина Асен Кермекчиев (познат също като Ейс Кермек), който е първият американски консулски служител в България, съобщиха от посолството на САЩ у нас.
“Не сме никъде”. Изгубеното поколение на Украйна и войната за класните стаи
Кермекчиев е изявен български предприемач, лекар и журналист. Той представлява правителството на САЩ дори докато работи като полеви лекар по време на Първата балканска война. Отличен е за това, че защитава живота и собствеността на американците, докато служи на фронта. Основава първата американска търговска камара в София. Посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик откри паметника на Кермек през 2012 г. по случай отбелязването на 100-годишнината от отварянето на консулската служба, пишат още от американското посолство.
ЕС и НАТО с обещание за повече подкрепа за Украйна
Днес България и САЩ са съюзници и стратегически партньори на международната сцена и работят активно за намирането на устойчиви решения на съвременните глобални и регионални предизвикателства. Честванията на 120-та годишнина на отношенията между нашите две приятелски държави ще продължат през цялата 2023 г. и ще включват различни културни събития и прояви, които ще достигнат своята кулминация през месец септември, пишат от МВнР на сайта си.
САЩ обмислят изпращането на бойни машини „Stryker“ в Украйна
Дипломатическите отношения между България и САЩ са установени на 19 септември 1903 г. На тази дата Джон Джаксън връчва акредитивните писма на княз Фердинанд I като пръв държавен представител на САЩ в София. На 24 март 1910 г. САЩ признават независимостта на България. Българската легация във Вашингтон е открита през 1914 г., а Стефан Панаретов е назначен за първи български пълномощен министър. До 1918 г. седалището на американския дипломатически представител в България е било последователно в Истанбул, Атина и Букурещ.
Тагарев: Българската помощ за Украйна не е достатъчна като обем
САЩ откриват своя легация в София през 1918 г. По време на Първата световна война (1914-1918) легациите на двете страни временно преустановяват дейността си, без да са прекъсвани дипломатическите отношения. По време на Втората световна война (1939-1945) дипломатическите отношения са прекъснати на 12 декември 1941 г., когато България, обвързана с Тристранния пакт, обявява война на САЩ. На 28 октомври 1944 г. е подписано примирие между България и съюзниците, което е последвано от откриване на американско политическо представителство в София на 5 декември 1944 г. и съгласие на САЩ да приемат български политически представител във Вашингтон. Защитник на българските интереси в САЩ остава швейцарската легация. На 15 септември 1947 г. влиза в сила мирният договор между България и съюзните държави от антихитлеристката коалиция, след което САЩ признават българското правителство и дипломатическите отношения са възстановени на 1 октомври 1947 г. на ниво легации. На 20 февруари 1950 г. американската легация в София връчва нота на МВнР, в която се съобщава, че е „дадено нареждане американският пълномощен министър Доналд Рийт Хийт и мисията да напуснат страната“. Причината е отказът на България да оттегли нотата си от 19 януари 1950 г., с която пълномощният министър на САЩ в София Доналд Рийт Хийт е обявен за "персона нон грата". Нота със същото съдържание е връчена и на управляващия българската легация във Вашингтон Петър Вутов. Дипломатическите отношения между двете страни отново са прекъснати. Швейцарската легация в София поема интересите на САЩ, а полската легация във Вашингтон поема интересите на България. На 24 март 1959 г. дипломатическите отношения са възстановени на ниво легации, а в началото на 1960 г. легациите в София и Вашингтон отново са открити. На 29 ноември 1966 г. дипломатическите отношения между двете страни са издигнати в ранг на посолства.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм