Oсновните щатски борсови индекси приключиха вчерашната сесия на положителна територия, като технологичният Nasdaq оглави ръста с повишение от 1%, след като председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл не коментира лихвената политика на централната банка на САЩ по време на свое изказване, съобщи Darik Business Review.
В първото си публично участие за годината Пауъл заяви по време на форум, спонсориран от Централната банка на Швеция, че независимостта на Фед е от съществено значение в борбата с инфлацията.
Dow Jones Industrial Average нарасна с 0.56% - до 33 704.1 пункта, докато S&P 500 се повиши с 0.70%, до 3 919.25 пункта. Nasdaq и S&P500 бяха подпомогнати от поскъпването на акциите на Amazon.com Inc. с 2.9%.
Вниманието на инвеститорите се насочва към индекса на потребителските цени (CPI) на САЩ, данните за който ще бъдат изнесени в четвъртък. Те се очаква да покажат, че общата инфлация за декември е 6.5%, в сравнение със 7.1% за ноември.
Тези данни ще бъдат от съществено значение за определянето на това какво вероятно ще направи Фед с лихвите на следващото си заседание в началото на февруари.
Централната банка на САЩ повиши лихвите с 50 базисни пункта през декември, след като преди това на четири поредни заседания вдигна лихвата с по 75 базисни пункта, но заяви, че ще продължи да ги повишава в по-дълъг период, за да овладее инфлацията.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, бележи повишение от 0.058% до 103.31, търгувайки се близо до седеммесечно дъно.
Японската йена поевтинява минимално спрямо долара до 132.33, докато британският паунд за последно се разменяше на ниво от 1.2146 спрямо щатската валута, отчитайки понижение от 0.07% за деня.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации бележи спад от 1.3 базисни пункта до 3.606%, докато тази по 30-годишните книжа се понижава с 1.5 базисни пункта до 3.739%.
Доходността по двегодишните държавни ценни книжа, която обикновено се движи в крак с очакванията за лихвите, отчита спад от 1.7 базисни пункта до 4.241%.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1.05%, до 74.33 долара за барел, докато спадът при брента е от 0.94% до 79.56 долара за барел.
Спот цената на златото остава почти без промяна на ниво от 1876.77 долара за тройунция.
Още по темата
- Взрив в петролен склад в Италия, има най-малко двама загинали (ВИДЕО)
- След заплахата на Тръмп за нови мита: Китай предупреди, че никой няма да спечели от една търговска война
- „Черното злато“ и кризата в Близкия изток: Страните от Персийския залив искат САЩ да удържи Израел
- Танкер, превозващ 1,4 млн. литра петрол, потъна край Филипините (ВИДЕО)