• Държавното обвинение нищи има ли престъпление при “черните списъци” с имена на учители
  • “Възраждане” обвиниха преподавателите, подписали се срещу т.нар. ЛГБТ пропаганда, че са срещу закона
  • МОН се обяви в защита на свободата на българския учител
  • ПП-ДБ определиха списъка с имена на учители като фашизъм

Окръжната прокуратура във Варна проверява излезлите от варненската структура на “Възраждане” “черни списъци” с имена на учители, обявили се срещу спорните поправки, касаещи ЛГБТ пропагандата в българското образование. 

Преписката ще проверява дали във връзка със списъците има извършено престъпление. В четвъртък от “Възраждане”-Варна разпространиха списък в страницата си във Фейсбук с имената и работните места на учители, които са се подписали против поправките в Закона за училищното и предучилищното образование, изразявайки лична позиция. Това доведе до вълна от остри реакции, както от страна на преподаватели в училищата в страната, така и на директори.

“Черният списък” на учители срещу поправките за ЛГБТ пропагандата мина през полемика и стигна до прокуратурата (ОБЗОР)

МОН в защита на българския учител

Позиция в защита на българските учители беше разпространен и от Министерството на образованието и науката (МОН), в която бе заявено, че “българският учител винаги е бил свободен, буден и прогресивен и това е направило децата и нацията ни свободни. Запазвайки тази свобода, ние запазваме собствените си ценности, морал и бъдеще”. От МОН заявиха още, че "системата на предучилищното и училищното образование ще защитават духа на толерантността, антидискриминацията, българските традиции и общочовешките ценности, както и политиката на приобщаване в българското училище."

Не закъсня и реакция от политическите формации. ПП-ДБ, които гласуваха “против” поправката, определиха списъка като фашизъм и обявиха, че ще внесат предложение за отмяна на спорната дефиниция за „нетрадиционна сексуалност“.

“Възраждане” настоява за спазване на закона

След като стана ясно, че Окръжната прокуратура във Варна е започнала проверка в петък, “Възраждане” разпространи своя позиция, в която “категорично настояват законът да се спазва и никаква ЛГБТИ+ пропаганда да не бъде допускана в българското училище”. Оттам уточняват, че 887 учители са застанали зад ЛГБТИ+ пропагандата в училище и "за щастие, тези учители са едва 1.6% от учителите в България".

“Учителите, които явно подкрепят ЛГБТИ+ пропагандата или се противопоставят на закон, който забранява пропагандата  сред децата на нетрадиционна сексуална ориентация, застават срещу закона. Законът е за всички и „Възраждане“ настоява той да се спазва от всеки един български гражданин, независимо от неговия пост или обществена позиция”, декларират от “Възраждане”.

От партията обясняват и, че са стигнали до имената на всички 26 преподаватели от Варна, тъй като са били публично оповестени в личния профил на създателя на подписката срещу законовите промени.

снимка БТА

Поправките, приети с мнозинство

Новата законова поправка, която забранява обсъждането на сексуалната ориентация и половата идентичност в училищата, беше приета от Народното събрание на 7 август със 154 гласа “за”. Текстът беше внесен в парламента именно от “Възраждане”.

Мнозинството в Народното събрание прие законодателни промени, които забраняват в училищата и детските градини да се провежда пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната. Промените са по предложение на „Възраждане“ и бяха приети на две четения в едно заседание след продължили пет часа дебати. В новите текстове се дава и определение за „нетрадиционна сексуална ориентация“.

Вълна от протести - “за” и “против”

Приемането му провокира вълна от протести и остра полемика по темата. Граждани проведоха серия от демонстрации пред Народното събрание. Едните демонстрации бяха с настояване законът да бъде отменен и президентът да наложи вето, а другите, организирани от "Възраждане" - в защита на закона. Не закъсняха и международните реакции.

Снимки: БТА

Укоряващи поправките международни реакции

Върховният комисариат на ООН по правата на човека изрази сериозни опасения относно новата законова поправка, като се подчерта опасението, че тя може да доведе до увеличаване на случаите на дискриминация и тормоз срещу ЛГБТ общността, особено в образователната система. Призив президентът Румен Радев да не подписва закона, с който се забранява обсъждането на ЛГБТ теми в училищата, излезе и от комисаря на Съвета на Европа по правата на човека Майкъл О'Флеърти

Държавният глава обаче не наложи исканото от редица правозащитни организации вето, което доведе до нови протести. 

Снимка: ЕС