Като анализираме отношението на настоящите участници в коалицията към сегашните коалиционни партньори, виждаме следните противоречия, посочи в ефира на Дарик политологът Иво Инджов.
“БСП до онзи ден казваха, че те могат да участват само в експертно правителство, сега влизат в чисто политическо такова, оглавявано от ГЕРБ, в разрез със своите конгресни решения, зачерквайки основната стратегическа линия на БСП да се противопоставя на ГЕРБ като партия, асоциирана с корупцията. За новото ръководство, част от което е подозирано за връзки с Пеевски, няма никакви пречки да се съюзи с ГЕРБ”, посочи Инджов.
По думите на Инджов още по-голям проблем представлява отношението на “Има такъв народ”, чийто генезис е на анти-ГЕРБ основа.
“Те искаха да променят политическата система и тогава се роди фразата “няма такава държава”. Тази фраза Слави Трифонов, неговите сценаристи и “Ку-ку бенд” асоциираха с различни фигури от ГЕРБ и с модела ГЕРБ на управление на страната и след това веч1е когато възникна ИТН дойдоха с идеята за “изчегъртване”, а Слави Трифонов се закле, че няма да прави коалиция с ГЕРБ”, припомни политологът.
Инджов припомни и позицията на ГЕРБ да не се коалира с ДПС, а впоследствие решението на партията на Бойко Борисов да приеме подкрепата на Ахмед Доган.
Безпринципността ще е водещият проблем, коментира социологът от агенция "Галъп интернешънъл болкан" Яница Петкова. По думите ѝ решенията, които предстои да се вземат, разчитат на различен тип мнозинства, включително от опозицията,
“Партиите в опозицията имат разнопосочни политически ориентации, ще се разчита доста често на плаващи мнозинства, което ще даде възможност на опозицията да обвинява правителството в безпринципност. Въпреки това най-временните неща, често издържат повече, отколкото очакваме”, подчерта Петкова.
По думите ѝ, ако има нещо, което да обединява партиите в коалицията, то би могло да е промяната в Западния свят с консервативен уклон, която вече се усеща и в България.
Гледайте целия разговор във видеото.