От тази година крачка напред се прави в борбата срещу човешкия папилома вирус. И момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу него, като условието ще е да са на възраст между 10 и 14 ненавършени години. Право на безплатна имунизация ще имат момичета на възраст от 10 до 14 г. включително, т.е. преди навършване на своята 15 година. Това прави възможността да се постави ваксината с една година повече спрямо досега. Това стана ясно, след като Министерският съвет (MС) тази седмица прие Националната програма за първична профилактика на раковите заболявания, причинени от човешки папилома вирус.

Макар ваксината да остава пожелателна, от Министерството на здравеопазването си поставиха цел имунизацията срещу човешки папилома вирус да достигне 70% при момичетата  между 10 и 14 години и 40% сред момчетата на същата възраст до 2030 година. Стремежът за 2025 ще бъде 10% от момчетата и от момичетата до 14 години да се имунизират. Тепърва предстоят срещи, за да бъде приведена програмата в действие, но първата крачка вече е направена с приемането ѝ, обясниха експерти и представители на Министерството на здравеопазването на персконференция, посветена на ваксинирането срещу човешки папиломавирус. На нея се заговори за възможността в бъдеще и момичетата между 15 и 21-годишна възраст също да могат да си поставят тази ваксина. Експертите подчертаха, че имунизацията срещу тази инфекция е изключително важна и може да спасява животи

Какво представлява папилома вирусът?

По информация на Европейския портал за ваксиниране човешкият папилома вирус (HPV) е вирусна инфекция, която се предава предимно по полов път чрез пряк контакт със заразено лице. Това е най-честата полово предавана инфекция в световен мащаб. Съществуват около 100 вида човешки папилома вирус, 40 от които могат да засегнат половата система. Най-малко 14 вида на човешкия папилома вирус са класифицирани като „високорискови“ и могат да причинят рак, например на шийката на матката при жените – наричан още цервикален.

Борбата срещу човешкия папилома вирус: Вече и момчета ще се ваксинират безплатноСнимка: МЗ

Ваксината е важна. Ето защо:

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира разпространението на човешкия папилома вирус и картината с рака на шийката на матката в България, като обясни, че ваксината е начина този рак да бъде предотвратен.

„Ние сме една от малкото, всъщност една от двете страни не в Европейския съюз, а в европейския регион, където не само че не намалява, а се увеличава заболеваемостта от рак на маточната шийка за съжаление. Ние осигурихме възможност на всички момичета възможност да се имунизират в най-правилната възраст така, че поне за един вид от раковите заболявания – да имат гаранция, че няма да се срещат с него. При това не какъв да е, не някой, който се среща 5 случая на милион за България, ами такъв, който засяга десетки, стотици, хиляди български семейства. Кажете ми нещо по-емоционално, по-плашещо от това да вкараш в едно семейство думата рак. Ние го правим всяка година за стотици български семейства, при положение че имаме инструмента да им дадем пълната гаранция срещу това и те да останат живи и здрави”, каза специалистът. 

Доц. Кунчев беше категоричен, че световният опит показва как при висок обхват на тази ваксина, какъвто има например в Шотландия, в Холандия, в Австралия или Нова Зеландия, при младите жени диагнозата рак на маточната шийка почти я няма.

„И аз съм все по-убеден, че когато трябва да кажеш на някого какво трябва да направи, не е начинът да го затрупаш с информация. Не е начинът да му извадиш заболеваемост, смъртност и т.н. Ми да, ясно е, губим горе-долу по две жени на ден от това. Губим ги значи умират. А колко са болни? Колко семейства са разбити с тази новина – имам рак в семейството и оттук нататък посвещаваме всичко на това. Пак казвам – това, при положение че имаш оръжието, имаш най-важният инструмент, имаш щита, който може да ги предпази”, посочи експертът. 

Борбата срещу човешкия папилома вирус: Вече и момчета ще се ваксинират безплатноСнимка: МЗ

На пресконференцията, на която беше съобщено, че е приета Националната програма за първична профилактика на раковите заболявания, причинени от човешки папилома вирус, зам.-министъра на здравеопазването Добромира Карева я коментира така:

„Темата е важна и беше поставена във фокуса отново през изминалата година. Тази програма е емблематична за мястото на профилактиката в общественото и лично здраве и преборването на статуквото в българското здравеопазване, като се надяваме, че заедно с всички партньори и изпълнители ще променим мисленето, че профилактиката е приоритет. Не случайно казвам това, защото всички знаем, че когато говорим за първична профилактика и ваксинопрофилактика на ЧПВ инфекции и заболявания, ние говорим за спасенни човешки животи”.

Началникът на отдел „Надзор на заразните болести“ в Министерството на здравеопазването д-р Кремена Пармакова акцентира и над целите, които са си поставили в програмата.

 „В новата национална програма са заложени и нови целеви групи. Това са момичета, момчета, а през следващите години, до 2030 година, имунизации при жени до 21-годишна възраст. Това, което програмата цели, е от 27 500 имунизирани деца през първата година, към 2030 г. вече да достигнем почти 175 000 имунизирани деца в България срещу човешки папилома вирус по националната програма. В рамките на тази програма ще е възможно и деца, които са започнали своя имунизационен курс по предходната програма, да го завършат безплатно”, заяви Пармакова.

жGetty ImagesGetty Images

Тя уточни още, че ще се работи още и за увеличаване на достъпността на ваксината за всички, желаещи да си я поставят. 

В националната програма е заложена и информационна кампания за подобряване на осведомеността и на обществото, и на медицинските специалисти, допълни още д-р Пармакова.

Представителят на HPV(човешки папилома вирус) коалицията проф. Радка Аргирова допълни, че вирусната инфекция може да доведе и до други видове рак, не само на маточната шийка. Проф. Аргирова обаче уточни, че светът има достатъчно опит, за да знае, че ваксината срещу ЧПВ е ефективна.

„Тя действително предпазва от какво? Първо от редица форми на рак. Не само рака на маточната шийка – да, това е най-тежкият и най-често срещаният. Освен рак на маточната шийка, специалистите обаче знаят, че има още рак на влагалището, на вулвата, на ануса. Освен това има и редица предракови заболявания и доброкачествени заболявания, причинени от HPV – такива са например редица брадавици. Да не забравяме редица форми по-редки като рак на главата и шията, в редица случаи рак на белия дроб и други подобни”, добави специалистът. 

Директор на Дирекция „Обществено здраве“ Илия Тасев обърна внимание как проучване относно нагласите на родителите в България е показало, че през последните две години има ръст в доверието и в положителното отношение към ваксината срещу човешки папилома вирус.   

В тази връзка доц. Йорданка Узунова от Българската педиатрична асоциация обясни какви са трудностите, които се пораждат при връзката с родителите.

„Повярвайте ми, че проблемът при този вид рак, не само на шийката на матката, а всички заболявания, свързани с ЧПВ, се лекуват от хирурзи, лекуват се от интернисти, но профилактиката се прави в детската възраст. И това е голям проблем. Това е голям проблем, защото едно здраво, тичащо, право дете, което няма никакви други проблеми – ти да обясняваш на този родител и то след 10-годишна възраст, че трябва да бъде ваксинирано за едно бъдещо неясно състояние, да – опасно, но някак си имагинерно, повярвайте ми, че това е голям проблем”, подчерта Узунова

Чатбот, който дава инфомрация за имунизации

А една от новостите, които от Министерството на здравеопазването са осъществили, е канал във „Вайбър“ с чатбот, който дава точна и лесно достъпна информация за всички възможни и нужни имунизации. Той е продължение на специализирания сайт за ваксиниране на здравното ведомство „Плюс мен“. Когато напишете на кирилица „ПлюсМен“ в търсачката на „Вайбър“, нужният канал може да намерите в раздела „чатботове“.