Какво мотивира младите българи да гласуват зад граница? Отговор на този въпрос дадоха в специалното изборно предаване на Дарик младежи от България, които учат висшето си образование в Европа. Всички те са решени да упражнят правото си на вот, за да бъде чут техния глас.

Изкуственият интелект (ИИ) може да има значителни въздействия върху изборните процеси, както позитивни, така и негативни. Това мнение изрази студентката Виктория Вичева, която живее в Нидерландия. Тя подчерта, че внедряването на ИИ в изборите може да подобри киберсигурността и да помогне за засичането на измами, като по този начин изборите ще бъдат до 99% честни.

Вичева категорично заяви, че ще гласува само за Европейския парламент.

„Трябва да съм добре информирана и да не се влияя от мнението на близките си роднини. Все още не съм стигнала до етапа, в който знам кое е по-добре или по-зле като избор“, обясни тя.

По думите ѝ на предните избори е трябвало да кара колело четиридесет минути до най-близката секция.

„Искам моят глас да се чуе по някакъв начин“, добави Вичева.

Андреас Гал, студент, който гласува в Германия, реши да даде своя глас за европейските избори в страната, в която живее.

„В четвъртък гласувах по пощата. Имаше тази опция да ти изпратят всички изборни документи по пощата. Можеш лесно да подадеш своя глас и то безплатно“, сподели той.

Въпреки това, Гал ще гласува и на изборите за български парламент.

„За изборите за Европарламент с германските представители взех по-лесно решение, защото партиите имат по-добре направена програма и по-разбираеми послания. За българските избори ми е доста трудно да избера“, обясни той.

Преслав Върбанов, друг студент, заяви, че не е трудно да се ориентираш в политическия живот, докато живееш във Франция, благодарение на многото медии и голямата българска общност, която активно обсъжда актуалните теми.

„Преди изборите обсъждаме какво да правим. Тук е прието всички да гласуват, и не познавам никого, който да не е отишъл до урните“, каза той.

Върбанов подчерта, че младите хора във Франция са по-информирани и по-ангажирани в политическия живот.

Студентката Габриела Велинова изрази съмнение дали политическите послания достигат до българите в чужбина.

„Може би само ако хората имат интерес и ги потърсят. На миналите избори това беше един от въпросите, които обсъдихме с другите българи - че хората в България мислят, че гласът на българите в чужбина не трябва да се зачита. Напротив, никой не е напуснал държавата си без причина“, поясни тя.