Срещу България има рекорден брой наказателни процедури в сектор „Околна среда“. За това алармира Борислав Сандов, един от лидерите на „Зелено движение“, в предаването „Кой говори“ по Дарик. 

„Когато аз бях министър трябваше да се боря със 17 и направихме така, че да станат десет. И за последните служебни правителства и последното редовно се качиха до 19. Най-много наказателни процедури има България в сектор „Околна среда“, каза Сандов.

Една от обсъжданите новини от последната седмица е решението на „Зелено движение“ да се яви на изборите за Народно събрание и Европейски парламент отделно от коалицията ДБ.

„Нашите политики, които са общоевропейски бяха оставени като последна грижа. Нито един наш законопроект не можа да се придвижи, поради което България продължава да затъва в мръсотия и в наказателни процедури по отношение на околната среда“, заяви Сандов.

Той допълни, че Министерство на околоната среда и водите не се придвижили нито една реформа.

„Нямаше чуваемост за нашите идеи. Ние не сме настоявали за това да излъчим министър, въпреки че според мен най-адекватно би било в едно правителство на такава отговорност да има човек, който разибра от тази тема и от тази материя“, заяви Сандов.

„Зелено движение“ преди няколко месеца оттеглиха доверие от министъра на околната среда Юлиян Попов. Според Сандов с основание, тъй като той „само е започнал едни неща и няма нищо довършено.

Той обвини Кирил Петков от ПП в това, че е излъгал „Зелено движение“, че единственият министър на ГЕРБ в правителството с премиер Николай Денков е била Мария Габриел. 

„Това беше условие, заради което нашите четири депутати се съгласиха да подкрепят това правителство на малцинството и на споделената отговороност. Оказа се впоследствие, че това не е вярно и, че той ни е излъгал. Не се съобрази с нашето намерение и желание поне в няколко сфери да има реформи, те останаха на последно място“, каза Сандов.

Той добави, че е имало намеци, че техните политики не ги интересуват, а накрая им е било казано, че хората им в парламента са много.
Сандов коментира, че не знае какви са отношенията на ПП-ДБ с ДПС.

Често са научавали от медиите за тях, а понякога и от самия Делян Пеевски, съпредседател на Движението за парви и свободи.
Борислав Сандов коментира и прокараните през миналата седмица в Народното събрание законови промени, определяни като закон срещу околната среда - чрез заключителни разпоредби в Закона за инвестициите.

„Няма да влизам в подробности за самия законопроект, но изключително порочно, в нарушение на почти всички процедури дори на Народното събрание, в последния момент, през друг закон, без обществено обсъждане, без оценка. Резултатът не е за облекчение на процедурите. Резултатът е за тотално премахване на бариери пред опазването на околната среда от определени големи проекти. Това, което единствено може да се случи е президентско вето. Знам, че много неправителствени организации са изпратили искане за такова вето. След като беше от днес за утре вкаран в дневния ред, както днес се вкара 1,2 млрд. пак ще даваме за ТЕЦ-ове. Снощи се натвориха строшно много глупости в комисията по енергетика и околна среда, заради което няма да имаме плащания по Плана за въстановяване. Тук си спомням последния ден в 47-мото НС пред вас говорих за тези 40%, които трябваше да бъдат предоговаряни. Не се случи. Сега и това няма да се случи, но Плана за въстановяване е блокиран. Милиарди ще бъдат блокирани за България, а току що, защото беше включено като извънредан точка в НС, 1,2 млрд. за Мини Марица Изток, които ще отидат пак като непозволена държавна помощ, пак в нарушение на европейските права, пак от нашите данъци, пак за нещо мръсно, от което умират все повече хора в България“, заяви Сандов.

Целия разговор с Борислав Сандов чуйте в прикачения звуков файл.