Австрийците отиват до урните за ключови избори, които ще определят новия политически курс на страната. Всички си задават въпроса крайнодясната „Партия на свободата“ ли ще спечели, след като последните социологически проучвания дават лека преднина на популистите.

Виена

Втори според сондажите са от „Народната партия“ на сегашния канцлер Карл Нехамер с около 2% изоставане от крйната десница. Към момента хората на Нехамер запазват мълчание, но според анализаторите е възможна коалиция с крайнодесните заради някои общи политики като борбата с незаконната миграция например.

Освен миграцията водещи теми в предизборната кампания в Австрия бяха инфлацията и климатичните промени. Лидерът на „Партията на свободата“ Херберт Кикъл и Карл Нехамер на практика се готвят за фотофиниш заради очакваните близки резултати.

Австрийците гласуват, а всички се питат крайнодесните ли ще са победителите

Снимка: Карл Нехамер, Getty Images

Но дори Кикъл да спечели най-много гласове, това не означава, че той автоматично ще стане канцлер. От една страна, Нехамер все още заема този пост. А австрийският президент Александър Ван дер Белен също може да осуети амбициите на Кикъл. Като президент той отговаря за назначаването на австрийския канцлер.

Австрийците гласуват, а всички се питат крайнодесните ли ще са победителите

Той има свободата да назначи когото пожелае, казва Петер Филцмайер, професор по политика в Дунавския университет в Кремс, цитиран от DW. В крайна сметка австрийските канцлери не се избират от парламента, казва Филцмайер.

Ван дер Белен вече заяви, че не би назначил Кикъл за канцлер. Това означава, че правителственият мандат може да не отиде непременно при победителя в изборите.

Дарик

За България вотът в Австрия е от особено значение – това кой управлява във Виена ще предопредели и дали ще има пробив по темата „Шенген“. Именно Австрия е страната, която ни „спъна“ за сухопътния Шенген. През последните седмици Нехамер даваше сигнали, че е възможно отстъпване, но ако отстъпи поста на антимигрантски крайнодесен политик, съдбата ни остава неясна.

Малко над 6 милиона австрийци над 16 години имат право на глас. Избирателната активност преди 5 години е била 75%, сега социолозите очакват ръст.

Австрийците гласуват, а всички се питат крайнодесните ли ще са победителите