Вече можем да направим малка равносметка за август, сравнявайки го с юли и разликата е очевидна. До момента, за първите 10 дни на август среднодневната температура в София е с около 2,5 градуса по-ниска от тази през юли. Това, разбира се, е нормално, защото през август много трудно могат да се достигнат максималните температури от юли, но разлика от 2,5 градуса си е съществена.

И ние всички усетхиме този хладен океански полъх в последните дни, като на запад той бе по-осезаем, докато на изток нещата си останаха доста по-летни.

И в следващите дни, до края на другата седмица, ни чака хубаво лятно време и най-важното - с температури далеч от онези, които правят лятото неприятно горещо. 

Да, ще стане горещо и през август, но за малко и то след 17 - 18 август.

Дотогава лятото ще бъде нормално, почти без валежи, с максимални температури между 28 и 33 градуса. Чак след 18 - 19 август максималните температури ще се повишат, така показват синоптичните модели, до стойности от 38 - 39 градуса в низините на страната.

Август се очертава различен от юли, хубаво лятно време при поносими температури

Прогностична карта на по-високите температури над страната окло 20 авугст. Числата показват превишението над обичайното ниво. ClimateReanalayzer

В района на София очакваме максималната температура да надхвърли 30 градуса едва към края на другата седмица. Това е чудесна новина.

Валежите? Следващият вторник е подозрителен откъм възможността за валежи и тогава е възможно да видим слабо захлаждане и превалявания с гръмотевици, така че в понеделник следете краткосрочните прогнози на НИМХ, за да сте наясно с това слабо влошаване на времето.

След това отново ще се установи типично лятно време, като температурите ще се повишат и ще навлезем в последния горещ период за това лято. Кога ще приключи той и кога ще видим съществени валежи, предстои да разберем от следващите заседания на Синоптичната комисия.

И в Европа лятото се върна към нормалното, даже на места стана и по-хладно от обичайното, но в следващите дни температурите и там ще започнат да се повишават и ще видим горещини и в районите на Южна Франция, Испания, Италия и Португалия. Не се очаква да бъде извънредно горещо, но това не пречи отново да четем в медиите апокалиптични статии за климатичния край на света, който наближава, но все не идва.

В тази връзка да ви обърнем внимание, че средната годишна температура в района на София е между 9 и 12,5 градуса, това в никакъв случай не е горещо време, така че приказките за горещите вълни и тяхното смъртоносно въздействие са силно преувеличени и направо неверни. Да, 10 дни през юли с температури от 35 - 37 градуса в района на София са неприятни, но в никакъв случай не са опасни, още повече при наличие на климатици, вентилатори и дебела сянка. Статистиката показва, че студеното време води до повече жертви, отколкото горещото време при това съотношението е 1 към 4 до 1 към 10 в полза на студа.

Атлантическият океан е спокоен, макар да сме в разгара на сезона на ураганите, няма ураганна активност. Това вероятно скоро ще се промени, да видим.

В Антарктида е зима, при това тежка, студена зима със средни температури под минус 30 градуса, а във вътрешността на континента под минус 60, минус 70 градуса. За топене на ледовете няма как да се говори, физически това е невъзможно. Но това не пречи да четем в медиите как ледовете в Антарктида се топят и това е много опасно.

В тази връзка се очаква да бъде обявена извънредна климатична ситуация, вероятно президентът Байдън ще се опита да го направи на базата на данните, че температурата на световния океан се е повишила до рекордни стойности от над 21 градуса, но има една малка подробност - тази температура не обхваща водите на Южния океан под 60 паралел, както и на север, над 60 градуса северна ширина. Така че това не е температурата на световния океан.

Глобалната приземна температура, измерена от специализирания сайт temperature.global продължава да 14,17 градуса по Целзий, няма почти никаква промяна и това още един път идва да покаже, че истериите с промяната на климата имат друга основа, по-скоро политическа, отколкото строго научна.

Да не се притесняваме за жегите, по-скоро трябва да помислим каква зима ни очаква, тъй като зимата идва, а е възможно да е студена, макар че вероятно ще бъде топла, такава, каквато са сериите зима от последните години. Всъщност, прекрасни зими, в които ползваме по-малко енергия и нямаме затруднения с транспорта заради дълги студени периоди и дебел сняг. Но... никой не може да каже каква ще е предстоящата зима, остава да разберем...

Малко се отклонихме, до зимата има още време, първо ще дойде есента, а още по-първо ни чакат хубави летни августовски дни.

това още един път идва да покаже, че истериите с промяната на климата имат друга основа, по-скоро политическа, отколкото строго научна.