Делян Пеевски вече се е провалил в опита си да използва прокуратурата - не е намерил прокурор, който да арестува Ахмед Доган. Никой не си е “сложил главата в торбата”. Но не се е намерил и прокурор, който да арестува Пеевски. Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик главният редактор на BIRD.bg Атанас Чобанов. По думите му в момента чакаме прокуратурата да се “ослуша” и да заеме страна в конфликта между Ахмед Доган и Пеевски.
“Изречените от Пеевски и от Доган неща, веднага трябва да предизвикат образуване на досъдебно производство за изнудване и за принуда. Ако имахме независима прокуратура, която следи за законността трябва да образува съответните производства и да започне да разследва, разпитва и да привика Делян Пеевски. Да сме виждали Пеевски на разпит в прокуратурата - не”, каза журналистът.
Той обясни, че конфликтът с Доган е надеждата Пеевски да бъде отстранен от политиката. По думите му това не е заслуга на борбата за правов ред, а си е чиста мафиотска борба в една партия, която се е превърнала в корпоративна мафиотска структура.
“Да си пожелаем Европейската комисия да види, че други държави вече са направили каквото може - списъци, вкарали са съответните хора там, и да задействат най-накрая този европейски закон “Магнитски”, който може да приеме различни форми. Не можем да изгоним Пеевски от Европа, но можем да изгоним Европа от Пеевски, поне да не взима европейски пари”, каза Чобанов.
Относно отменените промени от Конституционния съд (КС), в частта съдебна власт в основния закон, Чобанов обясни, че един от съдиите, който е гласувал срещу съдебната реформа е Константин Пенчев, който е бил “за” демократичната общност.
“Публикувахме голямо международно разследване, от което се видя, че неговият син е скрил в Люксембург 600 хил. евро. Пълно мълчание в медиите, никакви коментари и въпроси към Пенчев, защото е “наш”. Този компромат явно го е направил зависим, иначе защо “нашият” Пенчев ще гласува срещу всичко, което демократичната общност и Брюксел иска да прокара като промени в съдебната власт. Някъде са го натиснали, някой се е обаждал, някой му е размахал пръст, че това нещо може да се активира, да постардат децата му и тн.”, каза той.
Чобанов обясни още, че не може да се иска отчетност на главния прокурор от Народното събрание (НС). По думите му главният прокурор в е над всичко и тази криворазбрана независимост поражда задулисни зависимости.
“Тези задкулисни зависимости - телефонно правосъдие, телефонни и лични срещи, вероятно оказвания на натиск, са това, от което искаме да се отървем. За съжаление е невъзможно. Невъзможно е с този институционален инструментариум, с който разполагаме. Явно трябва да се върви към нещо ново - Велико народно събрание или някаква промяна да настъпи от някъде, но не такава, каквато ни сервираха преди две три години”, каза журналистът.
Чуйте и вижте целия разговр в прикачените файлове.