“Явно има и два имотни пазара: един за властимащи - с народни цени, и друг за останалите - да се мъчат с “ценовия балон“. Това написа юристът Антикорупционния фонд Андрей Янкулов по повод разкритията на BIRD.bg за спекулативни сделки с имоти на политици от най-висшия ешелон на ПП - Асен Василев и Даниел Лорер.
Сюжетът изумително напомня на сагата "Апартаментгейт", която взе главата на бившата дясна ръка на Бойко Борисов - Цветан Цветанов. Има обаче още повече въпроси, на които замесените към момента не успяват да дадат ясни отговори. Днес в предаването "Кой говори?" по Дарик радио гостуваха тези, които ги задават - Атанас Чобанов от BIRD.bg и Полина Паунова от "Капитал".
"Ще започна с една шега, на която много се смях - нали стана ясно, че става впрос за имот на ул. Чаталджа. Тя е известна освен с битката при Чаталджа, че турският град граничи с езерата Голямо и Малко чекмедже. Това ни дава малко контекст защо мислим в посока нещо нередно, нещо спекулативно, евентуално свързано с корупция", посочи Атанас Чобанов.
И разказа повече за фактите, които са известни:
"Ние тръгнахме от нещо, което мина абсолютно незабелязано в медийното пространство - това че Асен Василев продължава да е собственик на офшорка, която притежава две фирми. Ние сложихме под особен надзор и от време на време проверяваме какво се случва с всичките фирми на Асен Василев в миналото и в момента. В една от тях попадаме на молба за фалит - фирмата фалира. Фалитът се обяснява с това, че финансовото положение е зле, освен това някаквъв американски гражданин завел иск за 5 млн. лв. и блокирал сметките", обясни Чобанов.
"Разгледахме имотната партида и там излязоха 2-3 много интересни сделки - първо Даниел Лорер си купува за 350 хил. лв. голям имот в сградата на Чаталджа 3, а след една година продава същия имот за 1 850 000 лв. Тоест доходност над 500%. Съответно видяхме, че го продава не на кого да е, а купувачът се оказва т. нар. "кралица на винетките" г-жа Станислава Арнаудова. Веднага ни светна лампата, че за да се даде такава цена, нещо може би тези политици са обещали или са повлияли в полза на бизнеса й", коментира още Атанас Чобанов.
А Полина Паунова разказа повече за новите детайли, на които трябва да се обърне внимание:
"Ако г-н Лорер и г-н Марио Сотиров, и разбира се Асен Василев, бяха излезли и спокойно обяснят какво се случва, тъй като чета всевъзможни обяснения защо се коментира това, а някак си отговорът е прост - рови се, защото тези хора управляват държавата. Те влияят на големи политически решения и процеси, затова няма нищо по-естествено от това журналистите да се вълнуват дали те получават някакви евентуални облаги срещу някакви евентуални техни ангажименти", категорична бе тя.
"Когато в един подобен казус има намесен иск за 5 млн. лв., логиката е, че кредиторът би следвало да иска да даде гласност, публичност на случващото се, защото е някак си логично. От момента на публикуване на материала на BIRD до вчера (16 януари), почти една седмица, се опитвам да изидиря този господин - абсолютно неоткриваем. Така се стигна до разкритието, че той ползва един и същи юрист с дружеството СТВ, в чиято собственост преди е бил Асен Василев. Тъй като е известна тази схема в България, че дружества подбират близки до себе си физически лица, които да заведат искове срещу тях, като по този начин се наредят на масата на несъстоятелността. Когато се позва един и същи адвокат, това навежда на тази мисъл", обясни още Полина Паунова.
Какво ни казват замесените - няма позиция на ПП, Асен Василев отрече във Фейсбук, изнасяйки детайли около сделката на фирма СТB Консулт (в която е бил акционер), обвинявайки BIRD в разпространение на дезинформация.
Даниел Лорер заяви пред Дневник следното: "Както самата покупка на апартамент в сградата от моя страна, която е надлежно декларирана тогава, така и продажбата, която беше осъществена, ще бъде надлежно декларирана тази година. Това, което мога да кажа е, че ние (той и съпругата му - бел. ред.) закупихме тогава имота, ремонтирахме го основно, живяхме в него и го продадохме сега заедно с всичката мебелировка на върха на имотния пазар след инфлацията на цена, която е реална за абсолютния център на София. На всички спекулации защо купувачът е този, който се занимава с винетки, мога да кажа, че единственото общо, което аз имам с винетките е, че си купувам всяка година за моята кола". Депутатът допълни, че Арнаудова е била купувачът, предложил най-изгодна цена за имота и затова се е възползвал от шанса да го продаде. Обясни, че в момента "Продължаваме промяната" не разполага с партийна централа, защото се изнесла изцяло от помещенията на ул. "Чаталджа" 3.
А Министерството на финансите излезе с позиция, в която се посочва, че твърденията, че МФ е приело промени в ЗОП под влияние на външно становище са неверни. Ето какво се казва в позицията:
"Проверка на Министерството на финансите (МФ) установи, че медийните твърдения, според които през юни 2023 г. министерството е приело промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП) под влияние на външно становище, са некоректни.
Фактите са следните:
- Според Директива (ЕС/2019/520) на Европейския съвет, договорите с доставчици на електронни услуги за пътно таксуване (вкл. винетки) нямат характеристики на обществена поръчка – те се сключват при еднакви публично оповестени общи условия и цени, всеки може да кандидатства и да получи право на доставчик.
Директивата на Европейския съвет е транспонирана в българското законодателство в Закона за пътищата през 2019 г. В изпълнение на този закон Агенция „Пътна инфраструктура“ сключва договори с доставчици на електронни услуги за пътно таксуване (вкл. винетки) без да прилага правилата на Закона за обществените поръчки.
- През юни 2023 г. МФ предлага промяна в ЗОП във връзка с изискванията по второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Предлага се да се премахнат всички изключения от ЗОП, за които така или иначе не се провеждат търгове по различни закони. Освен договорите по Закона за пътищата, предложените промени засягат и търговете на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за медицински изделия, продукти и апарати и др., които се плащат по пътеки и са предвидени в съответните специализирани закони.
- В хода на общественото обсъждане са постъпили възражения срещу премахването на изключението както за винетките, така и за търговете на НЗОК и други договори. Конкретно за винетките в становището си „Интелигентни трафик системи“ АД иска изрично да има записано изключение за този вид договори в ЗОП, независимо че то не е необходимо. Подобно искане с широко медийно отразяване направиха и от Българския лекарски съюз (БЛС) за пътеките на НЗОК.
- Както е видно от приложената таблица, Министерството на финансите е изразило становище, че тези договори нямат характеристики на обществена поръчка. Затова няма значение дали министерството формално ще приеме, или отхвърли мотивите на „Интелигентни трафик системи“ АД – договорите така или иначе са извън приложното поле на ЗОП.
- Изключенията, предвидени в директивите, са изчерпателно определени и не се допуска въвеждането на други. Тъй като това са изключения, които съществуват в закона, а не са нови, възраженията са приети по принцип, като е оставено да се консултират с ЕК. Финалният вариант на промените в ЗОП е съгласуван с ЕК като задължение по НПВУ преди да бъде внесен в Министерския съвет и парламента."
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts