Фестивалът "Тракийски Мистерии" се провежда всяка година на емблематични места, свързани с древната ни история, като кулминацията му и през 2024 г. е на Античен театър Пловдив, на 29 септември. Богатият на събития фестивален ден (шествия, изложби, творчески ателиета, лекции, интерактивни срещи с древността) ще завърши с грандиозните спектакли "Мистерия на Тракийския Херос"* и "Тракийска Мистерийна Драма"**.

От 14:30 ч. на Античния театър ще бъде открита изложбата "Тракийски Мистерии", по време на която дигиталният артист Диляна Ангелова ще представи своята обновена колекция от внушителни платна, провокиращи с дълбоката си орфическа символика.  Желаещите могат да присъстват на тематичните лекции: "Древната тракийска култура, език и цивилизация“ и „Приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие", които ще бъдат изнесени на Античния стадион  от 16:00 ч. от представители на Института по Т-наука, Фондация Родов Завет и Сдружение „Академия Орфика“.

Фестивалното шествие от Римския стадион към Античния театър е с начало 17:30 ч. Достъпът до фестивалното пространство от 18:00 ч. в театъра ще е възможен само с валиден билет.

Тракийските ателиета и уъркшопи, които ще бъдат открити в 18.00 ч., са свързани изцяло с бита и обичаите на древните траки по нашите земи. Участниците ще се запознаят с мирогледа на тракииския народ, потапяйки се в уникална антична атмосфера на свещеното пространство. Мистерията на българския обреден хляб ще разкрие пред тях тайнството и дълбоките "послания", закодирани от предците ни в приготвянето на насъщния. Мистерията на Тракийската одежда ще запознае посетителите със сакралната символика на дрехите, които се приемат като послания към невидими свят. Смята се, че в облеклото на древните посветени е вплетено свещеното Слово. Всеки желаещ ще може и да си закупи реплики на облекла, подобни на изобразените върху автентични артефакти, открити по нашите земи. Мистерията на оброчните глинени плочки е третата работилница, в която участниците ще научат повече за тракийските оброчни плочки със свещени текстове, призоваващи благослов и защита. Те ще се запознаят с разчитането на сакралните послания и ще могат да изпишат лична оброчна плочка с орфически формули на тракийската писменост.

Кулминацията на фестивала в Стария Пловдив ще е от 21.00 ч., когато на Античния театър ще се изпълнят интерактивните спектакли "Мистерия на Тракийския Херос" и "Тракийска Мистерийна Драма“.

Фестивалът на "Академия Орфика" е за всеки желаещ да преживее мистериите от света на древните траки, да узнае традициите и посланията, актуални и днес.


Билети за последния ден от Фестивал Тракийски Мистерии 2024 могат да бъдат закупени от  Events.AcademiaOrphica,  Ивентим или на място в деня на спектакъла.

Пълната програмата на фестивала можете да намерите и на https://academiaorphica.org/proekti/festival-trakiiski-misterii/

● 14:30 ч. | Античния театър Пловдив | Изложба "Тракийски Мистерии"

● 16:00 ч. | Античен Римски Стадион, Пловдив | Лекции на тема "Древната тракийска култура, език и цивилизация и приложението на културното наследство на траките в нашето съвремие".

● 17:30 ч. | от Античен Римски Стадион до Античния театър Пловдив | Фестивално шествие

● 18:00 ч. | Античния театър Пловдив | Тракийски ателиета

● 21:00 ч. | Античния театър Пловдив | Гранд спектакъл: "Тракийска Мистерийна Драма" в едно с "Мистерия на Тракийския Херос".

През 2024 г. фестивалът „Тракийски мистерии“ започна на 17 август, в едно от най-древните мегалитни светилища на България – пещера „Магурата“, където за втора поредна година бе изнесен оперно-драматургичният интерактивен спектакъл (Opera Dei) "Възкресението на Евридика". Събитието се радва на изключителен интерес, а зрителите, които успяха да закупят билети, в единно шествие слязоха до недрата на пещерата, където станаха свидетели на най-древната заупокойна меса, въплътена в сакралния тракийски епос за Орфей и Евридика. Чрез неповторимата и въздействаща музика, автентичните реликви в спектакъла, на фона на големите сталактити в пещерата, публиката съпреживя трансформацията в мистерийното извеждане на Евридика от примката на смъртта към Вечния Живот. Единственият по рода си спектакъл пресъздаде автентичния разказ за Тайната на Възкресението в тракийския култ към Безсмъртието (за разлика от по-късния гръцки мит за Евридика).

Поредно събитие от програмата на грандиозния Фестивал "Тракийски Мистерии" 2024 се състоя в една от най-забележителните тракийски могили в България – Царската гробница в село Свещари. Впечатляващият интерактивен спектакъл "Мистерията на Гетите" привлече многобройна публика от ценители на вдъхновяващите възстановки на Академия Орфика.  Вечерта на 24 август пред най-известната могила в комплекса се разгърна внушителен по размах спектакъл и уникално до този момент сценично събитие. Със затаен дъх присъстващите посрещнаха шествието на царствените кариатиди, което потопи всеки един посетител в мистерията на Залмоксис и победата на Божествения Херос. С видео връзка зрителите бяха допуснати до най-малките детайли на мистерията в самата могила и до най-скритите места на светилището, като получиха уникалния шанс да надникнат в тайните на свещенодействията в древния хероон – достъп, който в Древността са имали само посветените.

Оставайки вярна на своята кауза да възстанови и утвърди културната ни памет като непресъхващ извор на Световната и Европейската цивилизация, „Академия Орфика“ избра, като поредна знакова локация на своите интерактивни спектакли, именно Царската гробница в Свещари, която е част от списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.


С премиерата на спектакъла "Кабирска Мистерия", който бе изнесен на античната "Кухата могила" в Поморие на 31 август, „Академия Орфика“ привлече стотици зрители. Това е третата премиера на сдружението за тази година, след "НИФЕУИ – Мистерия на Водата" в Акве Калиде (29 юни) и "Мистерия на Гетите" в Царската гробница в Свещари (24 август).

В "Кабирски Мистерии" многобройната публика стана свидетел на тайнствата, извършвани от достойните кабири – музи и менади, в поклонение към Слънцедатния. Напълно в орфическата традиция на древните траки, постановката, с изключително въздействащи музика и танц, въвлече публиката в мистичната реалност от тракийския епос. И този път, както при всички интерактивни спектакли на „Академия Орфика“, зрителите участваха активно. Малко след началото, мистерията се пренесе във вътрешността на свещения хероон и благодарение на комбинацията с мултимедийния формат, гостите съпреживяха обредите, скрити под купола на светилището, заедно със свитата на Великия Дион и се докоснаха до царските инсигнии на Божествения Херос.



На Античния театър в Пловдив на 29 септември „Академия Орфика“ ще посрещне многобройните си почитатели с всички разнообразни фестивални форми и публиката ще има уникалната възможност да гледа гранд спектаклите "Мистерия на Тракийския Херос" и "Тракийска Мистерийна Драма“.

* "Мистерия на Тракийския Херос" е осъществен за първи път в гр. Казанлък, Тракийска могила "Шушманец", на местния летен тракийски фестивал по покана и със съдействието на Община Казанлък през 2019 г.

Интерактивният спектакъл представя манифестацията на Царя-жрец, с неговите инсигнии и въоръжение, чрез които продължава невидимо да присъства като покровител на народа си.

** "Тракийска Мистерийна Драма" е възстановка на древните тракийски тържества с автентична хореография и оригинална музика на Арт-формация "Орфика". Това е новаторска продукция без аналог, вдъхновена от множеството научни открития и артефакти, свързани с древната тракийска цивилизация по нашите земи. Спектакълът е филмиран и публикуван още през 2006 година, като през последните 16 години "Академия Орфика" е осъществила над 40 възстановки на древни български обичаи и обреди, включително и по свети места на България, както и регулярно в зали, позволяващи интерактивни формати, като Централен Военен Клуб – София, Национален Дворец на Децата и зала "Универсиада". Филмът "Тракийска Мистерийна Драма" има публика в цял свят, а части от филмовата продукция се използват за представянето на българското културно наследство от неправителствени организации, дипломатически мисии и културни институти.