
От септември 2024г. до февруари 2025г. е налице ръст на подкрепата за членството на страната ни в Европейския съюз – от 57% на 61%, което почти се изравнява с исторически най-високите стойности по този показател.
Това показва социологическо проучване на “Алфа рисърч”, проведено в периода 20 - 28 февруари 2025 г. сред 1000 пълнолетни чрез пряко стандартизирано интервю с таблети.
Негативните мнения относно членството ни в ЕС са четири пъти по-ниски - 15%, а колебаещите се да изразят позиция са 24%.
Подкрепата за членството на България в НАТО продължава да доминира
Подкрепата за членството на България в НАТО, която от началото на руската инвазия в Украйна, отбеляза ръст, продължава да доминира, но има повече колебания, дали този съюз ще е в състояние да защити страната ни в случай на въоръжен конфликт. През септември 2024г. положителното отношение към членството ни е Алианса е било 40%, а негативното - 28%. През февруари 2025г. съотношението е 39%:30%.
Коя позиция трябва да подкрепи България - на ЕС или САЩ?
По най-горещия актуален въпрос – каква позиция трябва да заема България при наличието на разминаване между позициите на САЩ и Европа, обществените нагласи са категорични, че „България като част от ЕС трябва да подкрепя общите позиции на съюза и да укрепва единството и силата му“. Този отговор са посочили 59% от анкетираните.
Зад противоположната позиция, „България да се придържа към позициите на САЩ, тъй като те са по-силни“ застъпват 14 на сто от пълнолетните граждани. 27% не могат да изразят мнение. Единствените избиратели, сред които макар и с малко доминира подкрепа за позицията на САЩ в отношенията им с ЕС са тези на “Възраждане” - 39% : 34%. Всички останали, независимо от изявленията на лидерите им, защитават тезата, че България трябва да е на страната на Европа и да допринася за единството и силата й.
Отношението на българите към държавите
Държавите, които проявяват най-големи усилия Европа да започне активно да отстоява своите позиции и да лидират процеса по постигането на траен мир в Украйна, също срещат преобладаващо одобрение – Германия се ползва с 85% доверие, Франция - 78%, Италия - 77%, Великобритания - 73%. Положително отношение към САЩ декларират 52%, а към Русия 48% от пълнолетните жители на страната.

Още по темата
- Борис Попиванов: Все повече младежи у нас се интересуват от политика
- Тихомир Безлов: Случаят в Австрия е „периферия“ на българските шпиони във Великобритания
- Лондонският съд призна за виновни трима от българите, обвинени в шпионаж за Русия
- “Мяра”: Повече ред и без телефони в училище, искат мнозинството от българите