Доналд Тръмп изпрати членове на венецуелски банди в затвор в Салвадор, позовавайки се на Закона за чуждестранните врагове от 1798 г., който дава на президента правомощия да задържа и депортира местни жители или граждани на „вражески“ държави без обичайните процедури. Преди това законът е използван само три пъти, все по време на война.

На 15 март стотици заподозрени в участие в терористичната венецуелска групировка Tren de Aragua и MS-13 бяха депортирани от САЩ към най-големия на американските континенти и един от най-жестоките затвори за терористи в света – „CECOT“ в Ел Салвадор. Това се случи въпреки произнасянето на съда срещу принудителното изселване. Президентът Доналд Тръмп осъществи този процес на база техния Закон срещу чуждестранните врагове от 1798 година, за който е спорно, че може да се приложи в случая на потенциална заплаха от организация, а не от държава.

Съдебното решение

След като намеренията на Тръмп станали ясни в събота вечерта, 15 март, федералният съдия Джеймс Боасбърг временно блокира възможността на администрацията да използва вековния Закон за чуждестранните врагове и устно нареди на всички самолети във въздуха, превозващи някои от тези мигранти, да се върнат обратно в САЩ - „Всеки самолет с тези хора, който ще излети или е във въздуха, трябва да бъде върнат в Съединените щати“, заявил Боасбърг. Едно от лицата, запознати с въпроса, е заявило, че по време на решението на съдията самолетите вече са били във въздуха.

В неделя вечерта президентът Доналд Тръмп е оправдал използването на закона, като е казал  пред репортери: „Мога да ви кажа, че това бяха лоши хора. Това беше лоша група от, както казвам, „hombres“(от испански - мъже).“ Последно този закон се е използвал по време на война, но Тръмп твърди, че „това е било време на война“ и „нашествие“ на мигранти и престъпници - повтаряйки предишните си твърдения за несправянето на администрацията на Байдън с имиграцията.

Същият казус се появява малко по-рано, когато Боасбърг блокира искането на администрацията да депортира пет лица, които оспорват използването на закона от Тръмп. След набързо насрочено изслушване часове по-късно Боасбърг разширил тази временна забрана, като е удовлетворил искането на адвокатите на ищците да обхване всички неграждани, намиращи се под стража в САЩ, които биха били обект на прокламацията на Тръмп.

Високопоставени служители на Белия дом са се събрали късно в събота с други служители на администрацията, за да обсъдят как да действат, след като Боасбърг постанови, че депортациите по този закон не могат да продължат, и в крайна сметка са решили да не нареждат на самолетите за депортации да се връщат, според източник на CNN. По негови думи самолетите не са били във въздуха много дълго, когато съдията е издал решението си.

Реакциите на администрацията

 След депортирането прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заявила, че „администрацията не е „отказала да се съобрази“ със съдебната заповед. Заповедта, която не е имала законово основание, е издадена, след като чужденците терористи (групировката Tren de Aragua) вече са били изведени от територията на САЩ“. Тя настоявала, че няма противоречие между действията на администрацията и писмената заповед. Тя умело пропуска една важна подробност, че съдията прави устна заповед от съдебната трибуна, която е със същата правна тежест като писмената. Тя добавила още, че не може един съдия да ръководи движението на самолет, пълен с чужестранни терористи.

По-рано в неделя Ливит заяви, че по нареждане на президента Министерството на вътрешната сигурност е арестувало през уикенда близо 300 членове на венецуелската банда Tren de Aragua. Освен тях са арестувани двама лидери на бандата MS-13, както и 21 други салвадорци, задържани в САЩ, за да бъдат върнати в Ел Салвадор.

Мнение по темата е изразил и държавният секретар Марко Рубио, заявявайки, че „стотици жестоки престъпници са били изпратени от нашата страна“, и благодари на президента на Салвадор Найиб Букеле, че е предложил да вкара депортираните в затвора.

В деня на принудителното изселване Букеле публикува пост в X, че предполагаемите членове на Tren de Aragua са пристигнали в Салвадор и са прехвърлени в Центъра за задържане на терористи, или CECOT, „за период от една година“. Постът му включва видеозапис на мъже с обръснати глави, които са извеждани от автобуси с белезници. От своя страна Тръмп благодари на салвадорския лидер, че е приел депортираните.

САЩ са платили 6 млн. долара на Ел Салвадор за настаняването на депортираните лица. Според Букеле тези пари ще помогнат за поддръжката на затвора, която в момента струва 200 млн. долара годишно. Той добави, че действията ще помогнат на правоприлагащите органи да събират разузнавателна информация и да задържат повече членове на MS-13.

Сътрудничеството между двамата лидери не е новина. По информация на CNN Ерик Принс, приближен на Доналд Тръмп, от миналата година е поддържал контакт с Букеле за приемане на мигранти без документи от САЩ, ако Тръмп бъде избран.

Затворът „CECOT“

С капацитет за 40 000 затворници, CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo) е най-големият затвор в Северна и Южна Америка и символизира жестоката борба с престъпността в Ел Салвадор. В него броят затворени варира между 10 000 и 20 000 затворници. Условията за затворниците не предлагат никакво уединение или комфорт, тъй като в една килия биват затваряни около 80 човека. Те спят в метални двуетажни легла без матраци, чаршафи и възглавници. Разполагат с открита тоалетна, циментова мивка и пластмасова кофа за миене, както и с голяма кана за питейна вода. Мъжете стоят в тези килии по почти 24 часа на ден. Всеки ден те имали 30-минутна почивка, за да напуснат килията и да отидат в централния коридор за групови упражнения или четене на Библията.

Нарушава ли CECOT човешки права?

Според правозащитни организации отношението към затворниците нарушава човешките им права. Техните реакции не закъсняха – 3 дена след депортирането организацията „Human Rights Watch“ издаде декларация за условията в салвадорския затвор. В нея директорката на американския клон на организацията Хуанита Гобертус  постановява, че затворът е пренаселен, тъй като е първоначално е обявен за 20 000 затворници, а впоследствие салвадорското правителство заявява, че капацитетът му е за 40 000 души.

Освен това на затворниците им бива отказван всякакъв контакт с техни близки и адвокати, а изслушванията им в съда се случват само онлайн и то в групи от по стотици души наведнъж. Случаите на пребити затворници от служители не е рядкост, а организацията разполага с информация и за случаи, когато килиите са толкова пълни, че мъжете спят прави и нямат достъп до храна и питейна вода.