Целият свят скърби за загубата на папа Франциск. Новината за кончината на главата на Римокатолическата църква дойде на втория ден от Възкресение Христово. Веднага след това реакция имаше от световните лидери, които публикуваха снимки от техни срещи с Франциск прз годините. 

Първа съболезнования изрази председателят на Европейския парламент (ЕП) Роберта Мецола, която определи Франциск като “папата на народа”.

„Европа скърби за кончината на Негово светейшество папа Франциск. Неговата заразителна усмивка плени сърцата на милиони хора по целия свят. „Папата на народа“ ще бъде запомнен с любовта си към живота, надеждата за мир, състраданието към равенството и социалната справедливост. Нека почива в мир“, написа Мецола в Х.

Съпричастност в скръбта изрази и председателят на председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. 

„Днес светът скърби за кончината на папа Франциск. Той вдъхнови милиони, далеч отвъд Католическата църква, със своето смирение и толкова чиста любов към онеправданите. Мислите ми са с всички, които чувстват тази дълбока загуба. Нека намерят утеха в идеята, че наследството на папа Франциск ще продължи да ни води към един по-справедлив, мирен и състрадателен свят“, написа тя.

Белият дом също изказва съболезнования. Последният политики, който само преди ден се срещна с папа Франциск, е вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, който написа, че сърцето му бие ведно с милионите християни по света. 

„Бях щастлив да го видя вчера, макар и очевидно да беше много болен. Но завинаги ще го запомня за посланието, което той даде в първите дни на пандемията от КОВИД-19. То беше наистина красиво“, допълни американският вицепрезидент.

”Един велик човек ни напусна”, написа италианският премиер Джорджа Мелони за загубата на папа Франциск. 

“Папа Франциск се пренесе в дома на Отца. Тази новина ни опечали дълбоко, защото един велик човек и велик пастир ни напусна. Имах привилегията да се наслаждавам на неговото приятелство, съвети и учения, които никога не са ме подвеждали, дори в моменти на изпитание и страдание. Tой призова света отново да смени курса и да поеме по път, който не разрушава, а гради, възстановява, защитава. Ще вървим в тази посока, ще поемем по пътя на мира, ще преследваме общото благо и ще градим по-справедливо общество", каза още италианският премиер.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че  „от Буенос Айрес до Рим папа Франциск искаше Църквата да донесе радост и надежда на най-бедните, да обедини хората един с друг и с природата”.

“Нека тази надежда да възкръсва непрестанно отвъд него. Със съпругата ми изпращаме мислите си на всички католици и на скърбящия свят“, написа още френският лидер. 

Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц изрази голяма скръб от загубата нна папа Франциск. Той го описа  като човек, „ръководен от смирение и вяра“.

"Папата ще остане в паметта ни заради неуморния си ангажимент към най-уязвимите, за справедливост и помирение", добави той.

Съболезнования от България

Българският патриарх Данииил и политиците ни също изказаха съболезнования за смъртта на папа Франциск. Негово Светейшество посочи, че всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск.

„Нека да си спомним, че нашият живот тук, на Земята е кратък. Неговият смисъл в Царството Небесно”, каза българският патриарх.

Президентът Румен Радев заяви, че папа Франциск е олицетворявал в своето служение стремежа към мир, разбирателство и единство между хората.

"Всеотдайно отстояваше човеколюбието, правото на живот и справедливост във време на огромни изпитания пред човечеството. Апостолическата визита на папа Франциск в България и срещата му със Светия Синод на Българската православна църква - Българска Патриаршия остават символ на значимостта на диалога и толерантността между всички вероизповедания. Това посещение в България засвидетелства и уважението към богатата ни култура, дълбоките християнски корени и състрадателния ни народ", каза дърцавният глава. 

Негово Светейшество папа Франциск беше истински приятел на България, написа премиерът Росен Желязков. По думите му неговото морално лидерство и отдаденост на диалога ще бъдат запомнени от поколенията.

"Папа Франциск завинаги ще остане символ на мира, състраданието и единството. Нека посланието му за надежда и братство продължи да води света в трудните времена, в които живеем. Поклон пред светлата му памет", пише министър-председателят. 

Председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова посочи, че сигурно един от най-тъжните моменти за близките е човек да си отиде на свят ден като Великден. 

"Тогава, когато главата на Римокатолическата църква се представя пред Бог на втория ден на Великден, е тъжно, но в същото време това е моментът, в който да си кажем, че това, което той направи за католическата църква, и усилията за мир, трябва да бъдат продължени", каза още председателят на българския парламент.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Франциск като "глас на доброта, състрадание и разум". 

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков пък припомни думи на Франциск от тяхна среща, на която папата му е казал, че "корупцията е болест, която разяжда тъканта на обществото".

Лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски описа главата на Римокатолическата църква катто "обединител, духовник с изключително чувство за справедливост и човек на диалога".  

"В най-светлите дни за християнството ни напусна един обединител, духовник с изключително чувство за справедливост, човек на диалога, показващ любовта си към хората независимо от техните различия, отстояващ мира в света. На втория ден от Христово Възкресение нека се помолим светъл да е пътят на папа Франциск към вечността", написа Пеевски.

Сърцата ни са с католическата общност по целия свят в този тежък момент на загуба, написа председателят на ДПС-Доган Джевдет Чакъров.

"Папата бе не просто духовен водач, а символ на обединение, морален ориентир и безстрашен защитник на човешкото достойнство. С неизчерпаема вяра и състрадание той прокарваше мостове между народи, религии и култури. Гласът му звучеше в защита на мира, справедливостта и най-уязвимите членове на обществото.Неговото духовно наследство ще остане живо – в думите, които вдъхновяваха, в делата, които променяха съдби, и в надеждата, която поддържаше вярата на милиони по света", каза още Чакъров. 

Като "глас на съвестта в едно разкъсано време" лидерът на БСП Атанас Зафиров описа Папа Франциск и изказа съболезнования.

"Той вярваше, че промяната започва в сърцето на всеки човек и че бъдещето принадлежи на онези, които избират мира, а не страха. Нека чуем неговите думи: „Мирът изисква търпение, състрадание и смелост.“ Да не бъдем просто свидетели на неговата мисия, а нейни продължители. Да изграждаме свят, в който добротата е избор, а човечността – път", каза още той.