На 88-годишна възраст почина папа Франциск, съобщи Ватиканът във видеообръщение в понеделник, цитирано от Reuters. Той бе първият латиноамерикански лидер на Римокатолическата църква.

7:35 ч. тази сутрин епископът на Рим, Франциск, се върна в дома на Отеца. Целият му живот беше посветен на служенето на Господ и на неговата Църква", се казва в съобщението. 

Ватиканът съобщи, че погребението на папа Франциск ще се състои до 9 дни, а конклав за избирането на негов приемник ще бъде свикан в рамките на месец.

Само преди ден, по време на Великден, папа Франциск направи кратка, но значима поява на балкона на базиликата "Свети Петър" във Ватикана, приветствайки хилядите вярващи, събрали се на площад "Свети Петър". 

снимка: Vatican News/ХСнимка: Vatican News/Х

Това бе първата му публична поява след продължително боледуване от двустранна пневмония, която наложи петседмичен болничен престой. Въпреки че не отслужи Великденската литургия, която бе водена от кардинал Анджело Комастри, папата се появи на балкона за около 20 минути, поздравявайки вярващите и отправяйки благословия.

По време на традиционното великденско послание "Urbi et Orbi", прочетено от архиепископ от името на папата, Франциск призова за незабавно прекратяване на огъня в Газа, освобождаване на заложниците и предоставяне на хуманитарна помощ на страдащото население. Той осъди нарастващия антисемитизъм и изрази солидарност както с израелци, така и с палестинци.

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

Също така папата спомена конфликтите в Украйна, Конго и Мианмар, призовавайки за мир и освобождаване на затворници.

По-рано същия ден папата проведе кратка среща с вицепрезидента на САЩ, Джей Ди Ванс, който бе на посещение във Ватикана със семейството си. Срещата се състоя в резиденцията на папата, където те обмениха великденски поздрави.

Това бе първата им среща след предишни разногласия относно имиграционната политика на администрацията на Тръмп, която папата остро критикува. 

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

12 години глава на Римокатолическата църква - кой беше папа Франциск?

Франциск е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина. Истинското му име е Хорхе Марио Берголио. През 1969 г. е ръкоположен за свещеник в йезуитския орден. През 1973-79 г. е висш ръководител на ордена в Аржентина.
През 1992 г. става помощен епископ на Буенос Айрес, а през 1998 г. - архиепископ на града. През 2001 г. папа Йоан Павел II го прави кардинал.

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

Папа Франциск  беше най-възрастният действащ папа в новата история и възрастта му беше сериозен фактор за продължаващите му здравословни проблеми. Той бе избран за папа на 13 март 2013 г., изненадвайки много църковни наблюдатели, които виждаха в аржентинския духовник, известен със загрижеността си за бедните, аутсайдер, предаде Reuters. 

GettyImages

БГНЕССнимки: Архив

Франциск се стремеше да проектира простота в голямата роля и никога не влезе във владение на богато украсените папски апартаменти в Апостолическия дворец, използвани от неговите предшественици, като заяви, че предпочита да живее в общностна среда заради „психологическото си здраве“.

Той наследи Църква, която беше подложена на атаки заради скандал за сексуални посегателства над деца и разкъсвана от вътрешни борби във ватиканската бюрокрация, и беше избран с ясен мандат да възстанови реда.

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

С напредването на папския му мандат обаче той се сблъсква с ожесточени критики от страна на консерваторите, които го обвиняват, че руши заветни традиции. Той си навлече гнева и на прогресивните, които смятат, че е трябвало да направи много повече за промяна на 2000-годишната Църква.

Докато се бореше с вътрешните разногласия, Франциск се превърна в световна суперзвезда, привличайки огромни тълпи по време на многобройните си пътувания в чужбина, тъй като неуморно насърчаваше междурелигиозния диалог и мира, заставайки на страната на маргинализираните, като например мигрантите.

Франциск назначи почти 80% от кардиналите-електори, които ще изберат следващия папа, което увеличава вероятността неговият наследник да продължи прогресивната му политика въпреки силния отпор на традиционалистите.

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

Какво следва?

Смъртта на папата се потвърждава официално от кардинал, известен като камерхер, който понастоящем е ирландско-американският кардинал Кевин Фарел. До 20 век това се е извършвало ритуално чрез трикратно почукване със сребърно чукче по челото на папата. В днешно време това е проста процедура, която включва лекар и смъртен акт.

Заедно с трима помощници, избрани измежду кардиналите под 80 години, известни като кардинали-избиратели, той решава кога тялото на папата да бъде пренесено в базиликата „Свети Петър“, за да може обществеността да отдаде почитта си.

Рибарският пръстен на папата и неговият оловен печат трябва да се счупят, за да не могат да бъдат използвани от никой друг. Не се извършва аутопсия.

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

Камертонът заключва и запечатва личната резиденция на папата.

Кардинали от цял свят се стичат в Рим, за да се присъединят към своите колеги след смъртта на понтифекса.

Те провеждат ежедневни срещи, известни като „генерални конгрегации“, на които обсъждат църковни въпроси и излагат характеристиките, които всеки от тях смята, че новият папа трябва да притежава за времето си.

По традиция се спазва 15-дневен траур, преди да започне конклавът за избор на нов папа, макар че той може да започне и по-рано, ако кардиналите решат това.

Погребението

Траурните ритуали продължават девет дни, а датата на погребението  ще бъде определена от кардиналите.  

Папа Франциск избягваше голяма част от помпозността и привилегиите, свързани с ръководенето на световната Католическа църква. През 2024 г. той променя и опростява папските погребални ритуали.  

Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Папа Франциск почина (ГАЛЕРИЯ)Getty images

Очаква се погребалната меса все пак да се проведе на площад „Свети Петър“, но за разлика от много свои предшественици Франциск поиска да бъде погребан в римската базилика „Света Богородица Майор“, за да бъде близо до любимата си икона на Мадоната.  

Франциск също така поиска да бъде погребан в обикновен дървен ковчег, за разлика от предшествениците си, които бяха погребвани в три взаимосвързани ковчега, изработени от кипарис, олово и дъб.