
Правилото „Бели пари за черни дни“ важи не само за семейния бюджет, но и за този на фирмата, която управлявате. Всеки добър предприемач трябва да се подготви за неочаквани разходи, свързани с нови административни промени – вдигане на осигуровки, данъци и такси, или неочаквано поскъпване на комуналните услуги като ток, вода, газ. Несигурността на международните пазари, като новите мита, които въведе САЩ например, могат да забавят доставките, съответно и плащанията, което е основен риск за много бизнеси.
Инвестирайки в своето бъдеще, компанията трябва да заложи на отговорно управление, което е ключът към здравето на самата организация и позиционирането й сред останалите фирми на пазара. Устойчивите компании са предпочитани както от клиенти, така и на пазара на труда. Те залагат на различни стратегии, включващи екологични и социални мерки.
Спестяването и умното контролиране на разходите са едни от стъпките, за да защитите фирмата си от рискове и тя да стои стабилно на пазара. Включете в стратегията и служителите. Те също могат да пестят дори без усилие, като не оставят включени зарядните устройства, които не ползват, да изключват компютрите при напускане на офиса и да гасят осветлението.
Сравнете различни доставчици, за да изберете най-добрите оферти. Сериозни суми, които обикновено не забелязваме, се харчат дори за дреболии като канцеларски материали, вода и кафе в офиса.
Пестете от данъци! Въпреки че това е работа на вашия счетоводител, се поинтересувайте дали се възползвате от всички данъчни облекчения, на които имате право.
Създайте буферен фонд
Умният предприемач винаги разчита на допълнително заделени средства, с които да гарантира, че компанията може да посрещне непредвидени разходи. Една ситуация като ковид пандемията например показа, че всяка фирма задължително трябва да разполага с буферен фонд, който да й позволи да поеме непредвидени загуби. Тези средства могат да носят и доходност, ако се вложат във фирмена спестовна сметка. С безсрочната спестовна сметка FlexSave на ПроКредит Банк това става за минути, без да се изисква минимална сума, като сметката може да бъде в лева или евро по желание на клиента.
Така получавате от една страна гарантирана сигурност на парите ви, а от друга - сумата се олихвява периодично и трупате още средства
Лихвите могат да бъдат най-разнообразни по размер и начин на начисляване. Изплащането на лихвите по спестовни сметки може да се извършва по различни схеми - ежемесечно, на края на периода, в края на календарната година, след 12 месеца или няколко пъти годишно. Основен плюс на спестовната сметка е, че средствата са винаги на разположение на титуляра. Той може по всяко време да тегли и да внася суми. Тя е без фиксиран срок, т.е. е безсрочна.
Когато избирате спестовна сметка, е най-добре да имате онлайн достъп до нея. Чрез мобилно банкиране ще спестите време и пари. Лесно може да отделяте избраната сума, като освен че ще избегнете неудобството да ходите до офиса на банката, за да внасяте средства и да губите ценно време, ще избегнете и таксата, която биха ви начислили при внасяне на пари в брой.
Към нея може да преведете директно пари от разплащателната си сметка, за което ще платите по-ниска такса и няма да губите време и нерви.
Задължително проверете ефективния годишен доход на вашата сметка. Той отразява както специфичния начин на олихвяване на спестовната сметка, така и разходите, които прави спестителят при нейното използване.
Бизнес спестовните сметки могат да предлагат специални предимства, за да помогнат на бизнеса да спести пари. Тези предимства могат да включват по-високи лихвени проценти, по-ниски такси или бонуси за откриване на сметка.
Това в крайна сметка може да подобри цялостното финансово състояние на вашия бизнес.