"Тото реши да ни покаже нагледно какъв е големият проблем с него. Той очевидно не разбира къде е сбъркал, въпреки онова странно извинение, което публикува. И понеже не разбира, прекара последните дни в търсене на обяснение в интернет защо му се случва всичко това. Намери съответното видео, успокои се, че не е виновен той, а лошата "кенсъл-култура", и реши да копира едно към едно видеото и да го публикува. Така и обяснява на хората, че не е виновен, а че е просто жертва на лошата култура и на поколението Z. При това успява и да изкара някакви пари, защото видеото ще бъде гледано", това коментира журналистът и водещ на "Кой говори" по Дарик Александър Детев.

Припомняме, че Йонислав Йотов-Тото публикува нов видеоклип в Youtube в канала си, в който се обявява за жертва на т.нар. Cancel култура. Видеото остана само няколко часа в канала му, преди да изчезне като всички по-ранни подкасти - след като съдържанието на записа се оказа почти дословно плагиатствано от друг американски влогър.

"Само че реакцията към Тото е органична и не се дължи на световната конспирация - това става ясно от коментарите и реакциите на хора, далеч от активистите на MeToo, Woke или каквото там той се опитва да обвини. Тото се смее на брутална история за насилие и месеци наред игнорира коментарите, които се възмущават. Когато нещата станат горещи, той се прикрива, издава странно извинение, след като жена му се изцепва как критикуващите го "не са по-добре от този, който направи това на момичето", и започва да се представя като жертва. Тук нито има признаци на срам, нито на чувство за вина", допълни Детев.

"Възможните причини са две:

1) За Тото това насилие е напълно окей.

2) Тото е на мнение, че не е негова работа другите хора какво правят и съответно какъв пример се дава през неговата платформа. Която и да е причината, тя е силно проблематична - дори да е втората. Защото е недопустимо човек с подобна аудитория да отказва да носи каквато и да е отговорност за съдържанието, с което я облъчва. И тъй като в интернет няма орган който да го санкционира, напълно естествено е да го направи обществото. И хората да не искат децата им да бъдат облъчвани с ужасиите, излизащи от устите на Тити Папазов, Киро Брейка и останалите му гости. Защото той очевидно няма емоционалния и когнитивен капацитет да се противопоставя на вредните и опасни послания, които разпространяват гостите му", заключи той.

Стефан Попов (Chefo), който е български актьор и влогър, също изрази своето мнение: "Само аз не се бях изказвал за Тото, но цяла сутрин се заливам от гениални мемета по темата, така че и аз ще съм на всяка манджа мерудия: Тото е ужасно талантлив човек, дал ни съдържание без аналог в българския YouTube. Дългосрочният успех и липсата на чувство за такт и мярка в живота на човек обаче са несъвместими".

"Аз самият съм опитвал да правя подобие на подкаст и съм се спирал. Именно защото, за да създадеш подобен продукт, ти трябва да си подкрепен с години знания, житейски опит и усет. Това са 2 часа интимен разговор, в които ти трябва да издържиш пред камерата... Форматът, в който можеш много лесно да кажеш нещо грешно, защото след 15-тата минута бариерите падат и говори душата ти. Да правиш подкаст не е за всеки. И още когато започна "При Тото", на мен ми прозираше именно това - недостатъчната компетентност на водещия по някои теми, което се компенсираше с насилен смях и самоцелни ласкания към гостите. За качеството на някои от гостите също не бих си отворил устата, но е ясно за всички, че се търсило "количество", а не "качество" на гледанията. Защото ако се водиш малко повече от второстепенност, то със сигурност емоционално лабилните хора с истории за бръснати глави на жени биха били сведени до нула", допълни той.

"Когато човек греши, той винаги има възможност да се поправи. Винаги. Но за това трябва да рефлектира върху случката и да направи крачка назад. Не да изкопира американски клип за "cancel" културата - това добавя поредния пирон в ковчега на съмненията на хиляди дали този човек е искрен изобщо. В първото си видео, в което Тото се извини, също не по-малко неловко от второто. Личното ми усещане беше, че човекът пред камерата го прави, защото "трябва" и защото е атакуван, не защото "осъзнава". И двете видеа напомнят на някаква самозащита. Не на разкаяние. Не на осмисляне. Не на желание за промяна", каза влогърът.

"Никога не бих принизил целия труд на човек за една негова грешка. И никога няма да "кенсълна" когото и да е, защото знам, че и аз не съм безгрешен. В случая обаче... към хора, които явно не са разбрали някои простички истини за живота до този момент... трябва точно такава непримирима обществена реакция. И когато си сбъркал, по-добре се покрий. Не се опитвай да изкараш света отговорен за твоите грешки, твоите непремерености, твоята липса на вкус. Когато моментът дойде, опитай пак да спечелиш доверието му. Талантът винаги ще си проправи път и ще бъде оценен, когато е подкрепен с доброта и мъдрост. Ако е подкрепен със самолюбие и центрираност - уви, няма да успее", заключи той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм