Линията вече е прекрачена за сядане на масата. Може би, ако се махнат някои имена, за които почетният председател Ахмед Доган говори, ще има оптимизъм. Но това е най-оптимистичният вариант. Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик журналистът Мехмед Юмер относно сблъсъка в Движението за права и свободи. По думите му при такива трусове винаги има опити за новини клонинги на ДПС. Той прогнозира, че при нови избори Движението върви към разлом.

“В лицето на почетния председател, твърдото ядро ще си остане около него, но той безспорно ще понесе щети. Ще има отлив, тъй като Пеевски овладя доста “апарата”. Вижте какви областни управители се назначават, неслучайно се случва всичко това. Колкото и да оцелее автентичното ДПС с ореола на почетния председател, там също може да има доста “откъсната жила плът”, смята журналистът. 

Според Юмер политиката на Пеевски започва да “боде очите” в сарая и в недоволната група на 17-те, които чрез снимката от Росенец излъчиха ясен сигнал, че се формират два лагера. Това нарушава принципа, който партията следваше - всичко да остава вътре в партията. По думите му всички предходни сътресения са се решавали еднолично, но под формата на централен съвет.

Журналистът обясни плюсовете за Ахмед Доган - неговото име и авторитет са свързани със самата партия, защото се е наложил като емблема и това все още му върши работа. Той допълни, че Доган е част от политическия пейзаж на прехода, защото в началото на този период той е издигнал принципа за териториалната цялост и политическата борба.

“Всичко това е капитал в неговата графа”, допълни Юмер. 

“Отдавна много голяма част от малцинствената група и мюсюлманската общност в Родопите се отрекоха от ДПС. Сега говорим само за ДПС общността  - твърдото електорално ядро, което разпознава само лидера си в лицето на почетния председател. Изборът на Делян Пеевски беше въприет от тях като ход, който почетният председател е решил да предприеме, защото смята, че това е удачно за партията в момента”, посочи той. 

Юмер отбеляза, че този разлом в ДПС внася в българския политически живот нова криза по “двата вектора, които се разклониха от ядрото”.  

“Единият вектор следва лидер, който е част от народотворчески елемент, а другия вектор, в лицето на почетния председател, е етническият елемент. От тази гледна точка можем да четем между редовете с доза треовга това, което Доган пише в писмото си", каза още Юмер.